Pasaulyje

2019.07.22 16:53

Politologas apie Ukrainos rinkimus: Zelenskis nebeturės ko kaltinti dėl nesėkmių

Realu, jog sekmadienį vykusiuose Ukrainos parlamento rinkimuose, prezidento Volodymyro Zelenskio partijai pavyks užsitikrinti absoliučią daugumą Aukščiausioje Radoje. Tačiau ar prezidentui kartu su partija pavyks įgyvendinti pažadus, ar tai taps pragaištimi jo reitingui?

LRT RADIJO žurnalistė Monika Juškevičiūtė iš Kijevo praneša, jog Ukrainos vakarinių rajonų gyventojai išreiškė palaikymą V. Zelenskio partijai „Tautos tarnas“, o Donecko ir Luhansko srityse pirmauja „Opozicinė platforma – Už Gyvenimą“.

„Galima sakyti, kad šalyje yra 20 proc. prorusiškų rinkėjų“, – teigia reporterė.

Prognozuojama, kad V. Zelenskis sieks formuoti valdžią kartu su žinomu muzikantu Sviatoslavu Vakarčuku ir jo „Balso“ partija arba su buvusios premjerės Julijos Tymošenko „Tėvynės“ partija. Ukrainos prezidentas sekmadienį atmetė galimybę valdyti kartu su buvusiais Ukrainos valdančiaisiais.

Rytų Europos studijų centro (RESC) vadovas politologas Linas Kojala sako, jog rinkimų rezultatus lemia ir nuovargis dėl 5 metus tebesitęsiančio karo su Rusijos remiamais separatistais. Todėl esą dalis rinkėjų susigundo prorusiškų partijų pažadais susitarti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir pagaliau pabaigti karą.

„Istoriškai, rytų Ukraina visada palaikydavo prorusiškus kandidatus“, – teigia L. Kojala. Jis pabrėžia, jog keturi penktadaliai rinkėjų Ukrainoje savo balsą atidavė į vieną iš provakarietiškų politinių jėgų.

Rinkėjų aktyvumas šiuose rinkimuose buvo nedidelis – balsavo mažiau nei pusė visų rinkimo teisę turinčių piliečių.

Kaip pažymi L. Kojala, užsienyje gyvenantys ukrainiečiai labiau palaikė buvusio šalies prezidento Petro Porošenkos vedamą „Solidarumo“ partiją.

„Kalbant apie „Tautos tarną“, pagrindinis iššūkis Ukrainai ir pačiai partijai bus suvokti kas tai per politinė jėga. Ji klijuojama iš daugybės skirtingų asmenų ir interesų, kuriuos vienija vienintelis dalykas – prezidentas Volodymyras Zelenskis ir pokyčių, naujovių poreikis“, – pabrėžia RESC vadovas.

Todėl tebėra neaišku, ar partijai pavyks įgyvendinti išsikeltus tikslus ir dirbti kartu.

Net jei Ukrainoje „Tautos tarnui“ pavyks užsitikrinti absoliučią daugumą parlamente, šiai partijai trūks mandatų iki konstitucinės daugumos. Todėl, norint pakeisti šalies Konstituciją, partijai reikės ieškoti sąjungininkų.

Didžiąją dalį „Tautos tarno“ partijos narių sudaro politinės patirties neturintys naujokai. „Ukrainos rinkėjai aiškiai siuntė žinią, kad nori naujų žmonių. Senieji, kad ir kokias politines idėjas išpažintų, yra susitepę. Vadinasi tik nauji, visiškai jokios politinės patirties neturintys ir galbūt korupciniuose tinkluose nesusaistyti žmonės gali pakeisti Ukrainą. Zelenskio partija visiškai atitiko rinkėjų lūkestį ir todėl gavo tokį didelį pasitikėjimą“, – teigia L. Kojala.

Didelį palaikymą „Tautos tarno“ iškelti kandidatai gavo ir vienmandatėse apygardose. Tiesa, kai kurie iš jų yra įtariami kaip oligarchų statytiniai.

Dabar prezidentui V. Zelenskiui tenka visa valstybės valdymo atsakomybės našta. Pasak politologo L. Kojalos, prezidentas nebegalės kaltinti kitų politikų dėl nesėkmių.

Vienas iš jo tikslų – per vienerius metus reformuoti visą gynybos sistemą, o kariuomenę priartinti prie NATO standartų.

Jei politikui nepavyks, neilgai trukus visuomenė gali nusivilti prezidentu ir jo partija.

Ukrainos žiniasklaidoje buvo svarstoma, jog naujuoju premjeru galėtų tapti buvęs šalies finansų ministras lietuvis Aivaras Abramavičius. L. Kojala pažymi, jog tokie svarstymai politikų diskusijose reti.

„Klausimas, ar Ukraina pasirinks tokį variantą? Akivaizdu, kad praėjusioje vyriausybėje matėme žmonių iš užsienio, bet jie buvo labai greitai išstumti. Ir ne visiems ukrainiečiams patiko, kad problemas sprendžia kažkas atvykęs iš šalies“, – teigia L. Kojala.

Pasak politologo, kiti minimi kandidatai į Ukrainos premjero postą gali būti paskirtas mažiau politikoje žinomas technokratas. Tuo tarpu politiniai sprendimai liktų prezidentui V. Zelenskiui ir jo partijai.

Plačiau – laidos įraše.

Istoriniai Ukrainos Parlamento rinkimų rezultatai: Zelenskio partija turės absoliučią daugumą Parlamente