Naujienų srautas

Pasaulyje2019.07.22 12:21

Programišiai nutekino Rusijos spec. tarnybos kuriamus projektus – akiratyje suverenus internetas

LRT.lt 2019.07.22 12:21

Programišiai įsibrovė į Rusijos Federacijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) rangovo serverį ir išplatino informaciją, kad tarnyba bando kurti suverenų internetą ir šnipinėja vartotojus virtualiame pasaulyje.

Tai galbūt didžiausias Rusijos spec. tarnybų duomenų nutekinimas istorijoje, rašo „BBC Russia“.

Programišiai paviešino įmonės „Sytech“ vidaus tinklo sąsajos momentinę ekrano kopiją. Šalia projektų pavadinimų („Arion“, „Reliacija“, „Grivina“ ir kt.) buvo paviešinti ir projektus vykdančių asmenų vardai.

Panašu, kad prieš pašalindami informaciją iš kompiuterių, programišiai ją nukopijavo. Tada pavogtais dokumentais jie pasidalijo su „Digital Revoliution“ organizacija, 2018 m. gruodį prisiėmusia atsakomybę už įsilaužimą į FSB administruojamo tyrimų instituto „Kvant“ serverį.

Archyvų duomenimis, su kuriais susipažino „BBC Russia“, „Sytech“ vykdė mažiausiai 20 slaptų IT projektų, kuriuos organizavo Rusijos spec. tarnybos. Paviešintuos dokumentuose valstybės paslaptys atskleistos nebuvo.

Kam dirba „Sytech“?

Daugelį slaptų projektų „Sytech“ vykdė FSB skyriaus nr. 71330 įsakymu. Tarptautinio Talino gynybos ir saugumo centro ekspertai mano, kad šis Rusijos FSB skyrius yra atsakingas už radijo ir elektroninę žvalgybą.

2015 m. kovą Ukrainos saugumo tarnyba apkaltino 16-tą ir 18-tą FSB skyrius už elektroninių laiškų su šnipinėjimo programomis siuntinėjimą Ukrainos kariškiams ir žvalgybos pareigūnams, rašo „BBC Russia“.

Krūva projektų

Vienas iš nutekintų projektų – „Nautilus-S“ – buvo sukurtas siekiant rinkti „Tor“ naršyklės vartotojų duomenis.

„Tor“ atsitiktine tvarka skirtingose pasaulio vietose tarp serverių paskirsto interneto ryšį ir leidžia vartotojams apeiti cenzūrą ir nuslėpti savo duomenis. Ši naršyklė tap pat leidžia patekti į slaptą tamsųjį interneto tinklą (angl. darknet).

„Manome, kad Kremlius siekia surinkti „Tor“ vartotojų duomenis iš savanaudiškų paskatų, – BBC rašė „Digital Revolution“ atstovai. – Dėl įvairiausių pretekstų valdžia siekia užkirsti kelią mums laisvai reikšti savo nuomonę.“

Ankstesnė projekto „Nautilus“ versija buvo skirta rinkti socialinių tinklų vartotojų duomenis.

Paviešintuose dokumentuose buvo nurodyta projekto vykdymo data (2009–2010 m.) ir kaina (18.5 mln. rublių, arba mažaug 260 tūkst. eurų). „BBC Russia“ nėra žinoma, ar „Sytech“ pavyko rasti šio projekto pirkėją.

„Nautilus“ projekto vykdytojai planavo rinkti „Facebook“, „MySpace“ ir „LinkedIn“ socialinių tinklų vartotojų duomenis.

Kaip nurodoma paviešintuose dokumentuose, 2013–2014 m. projektą „Reward“ vykdžiusi „Sytech“ turėjo ieškoti „galimybių plėsti sudėtingą skverbimąsį ir slaptą lygiarangių ir hibridinių ryšių naudojimą“, rašo „BBC Russia“.

„Sytech“ turėjo įsiskverbti į „BitTorrent“ programos vartotojų tinklus, per kuriuos žmonės siunčiasi fimus, muziką ir įvairias programas. „RuTracker“ vartotojai, naudodamiesi torentų sistema, kasdien parsisiunčia daugiau nei milijoną failų.

Dar vieno projekto, pavadinto „Mentor“ vardu, pirkėjas buvo skyrius nr. 71330. Spėjama, kad tai – jau minėtas Rusijos FSB radijo ir elektroninės žvalgybos skyrius. Šios programos tikslas buvo stebėti pirkėjo pasirinktą elektroninį paštą. Projektas buvo vykdomas 2013–2014 m.

Programišių paviešintų dokumentų duomenimis, „Mentor“ programa gali tam tikru laiku tikrinti pasirinktų vartotojų elektroninį paštą, praneša „BBC Russia“.

Projekto „Nadežda“ tikslas buvo sukurti programą, kuri kauptų ir vizualizuotų informaciją apie tai, kaip Rusijos interneto tinklas siejasi su globaliu interneto tinklu. Šio projekto, vykdyto 2013–2014 m., pirkėjas buvo tas pats FSB skyrius nr. 71330.

Beje, 2019 m. lapkritį Rusijoje pradės veikti „suverenaus interneto“ įstatymas, kuriuo siekiama užtikrinti Rusijos interneto tinklo nepriklausomumą ir atskirumą. Anot įstatymo kritikų, jis Rusijos valdžiai suteiks galimybę izoliuoti interneto tinklą dėl politinių priežasčių.

Pateikė žurnalistams

„Digital Revolution“ programišiai teigia, kad žurnalistams informaciją pateikė tokią, kokią jiems pateikė į „Sytech“ sistemą įsilaužę „0v1ru$“ programišiai. Kiek jų yra, nėra žinoma. „Panašu, kad jų nėra daug. Tačiau nepaisant jų skaičiaus, džiaugiamės jų veikla. Džiaugiamės, kad yra žmonių, kurie aukoja savo laisvą laiką, rizikuoja savo laisve ir mums padeda“, – „BBC Russia“ nurodė „Digital Revolution“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi