Naujienų srautas

Pasaulyje2019.07.22 11:34

Naujojoje Zelandijoje po atakų mečetėse vėl griežtinami ginklų kontrolės įstatymai

BNS 2019.07.22 11:34

Naujosios Zelandijos valdžia pirmadienį paskelbė planus kurti nacionalinį šaunamųjų ginklų registrą, prasidėjus antrajam ginklų kontrolės įstatymų reformų etapui po anksčiau šiemet įvykusių atakų Kraistčerčo mečetėse, per kurias žuvo 51 musulmonas maldininkas.

Anot ministrės pirmininkės Jacindos Ardern, ginklų licencijų išdavimo tvarka bus sugriežtinta, kad „ginklai nebepatektų į blogas rankas“.

J. Ardern teigimu, po kovo 15 dieną įvykdytų šaudynių dviejose Kraistčerčo mečetėse, kur tikintieji buvo susirinkę penktadienio maldoms, Naujosios Zelandijos gyventojų požiūris į ginklus pasikeitė.

„Susiformavo naujos su šaunamaisiais ginklais susijusios normos – tai yra mąstysenos pokytis“, – pareiškė ji žurnalistams.

„Pavojingiausi ginklai išimami iš apyvartos“, – pridūrė ji.

Iš karto po išpuolių vyriausybė uždraudė kariškus pusiau automatinius šautuvus, kokie buvo panaudoti per kruviniausias žudynes šiuolaikinėje Naujosios Zelandijos istorijoje.

Policijos ministro Stuarto Nasho teigimu, naujausi pakeitimai reikalingi siekiant veiksmingiau kontroliuoti šaunamųjų ginklų apyvartą šalyje.

„Pagal dabartinius įstatymus mes nežinome, kiek ginklų yra apyvartoje, kam jie priklauso, kas juos pardavinėja, kas juos perka ir kaip saugiai jie laikomi“, – paaiškino jis.

Minėtame registre, kuriam sukurti apie 5 mln. gyventojų turinčioje Naujojoje Zelandijoje prireiks apie penkerių metų, jame bus saugoma informacija apie maždaug 1,2 mln. šaunamųjų ginklų.

Vykdant antrąjį reformos etapą taip pat bus uždrausta pirkti ginklus užsienio piliečiams: įtariamas Kraistčerčo užpuolikas Brentonas Tarrantas yra australas, galimai įsigijęs šautuvų gyvendamas Pietų Saloje.

Draudimas gauti leidimą ginklui galios ir žmonėms, nuteistiems už smurtinius nusikaltimus, veiklą gaujose, taip pat su narkotikais ir šaunamaisiais ginklais susijusius nusikaltimus.

Ginklų grąžinimo schema, per kurią policija numato surengti 250 "surinkimo renginių", buvo paleista šį mėnesį, valdžiai leidus visuomenės nariams priduoti ginklus prieš pasibaigiant šešių mėnesių amnestijai.

S. Nashas pažymėjo, kad pirmosiomis grąžinimo savaitėmis buvo sulaukta teigiamos visuomenės reakcijos – uždraustus ginklus ir jų dalis atidavė daugiau nei 11 tūkst. žmonių.

„Ginklų savininkai nori pasielgti teisingai. Per daugelį surinkimų žmonės rikiavosi į eiles,.. pasiruošę atiduoti šaunamuosius ginklus, detales ir šaudmenis“, – sakė jis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi