Naujienų srautas

Pasaulyje2019.07.22 10:56

Baigiasi balsavimas dėl Britanijos premjero – kyla grėsmė Vyriausybės subyrėjimui

Šiandien oficialiai baigsis balsavimas dėl naujo pirmininko Jungtinės Karalystės konservatorių partijoje. Dėl posto rungiasi parlamentaras Borisas Johnsonas ir užsienio reikalų sekretorius Jeremy Huntas.

Prognozuojama, kad naujuoju konservatorių lyderiu ir ministru pirmininku turėtų tapti B. Johnsonas, kuris žada, kad spalio 31-ąją šalis žūtbūt paliks Europos Sąjungą, net jeigu tai bus išstojimas be susitarimo. Dabartinis šalies finansų ministras pagrasino atsistatydinti, jeigu laimės B. Johnsonas, tą patį žada padaryti ir teisingumo sekretorius.

Iki pirmadienio vakaro konservatorių partijos nariai dar gali siųsti savo balsus už vieną iš šių kandidatų. Tiesa, pagal prognozes tikimybė, kad laimės B. Johnsonas yra daugiau nei 90 procentų. Jis yra pažadėjęs, kad Jungtinė Karalystė išstos iš Europos Sąjungos spalio 31-ąją. Nesvarbu, ar be susitarimo, ar su juo.

B. Johnsonui perėmus Vyriausybės vairą, realiausiu scenarijumi taptų būtent išstojimas be susitarimo. Tam priešinasi daugelis dabartinių ministrų. Pasitraukti iš posto žada antras pagal svarbumą žmogus Vyriausybėje – iždo kancleris Philipas Hammondas.

„Mažiau palankesnio išstojimo be susitarimo smūgis eknomikai būtų daug stipresnis, recesija būtų didesnė. Tikrai bijau įsivaizduoti, kokį smūgį tai suduotų mūsų ekonomikai ir viešiesiems finansams, o būtent toks realus išstojimas dabar ir svarstomas“, – kalbėjo P. Hammondas.

Gyventojai savaitgalį surengė protestą prieš „Brexitą“ ir B. Johnsoną. Trečiadienį iš pareigų pasitrauks dabartinė premjerė Theresa May, kuriai nepavyko įgyvendinti „Brexito“. Premjerė tikina, kad buvo parengusi gerą susitarimą, kurį palaiko ir Europos Sąjunga, būtent toks išstojimas būtų mažiausiai žalingas. Th. May manymu, užsispyręs parlamentas pamiršo, kas pastatyta ant kortos.

„Problema ta, kad kai parlamentui reikėjo ratifikuoti susitarimą, visi grįžo į pozicijas prieš referendumą, kai viskas atitenka nugalėtojui. Tos pozicijos – likti arba išstoti. Kai nuomonės tokios priešingos ir paremtos ideologija, labai sunku rasti kompromisą“, – sakė Th. May.

Kad ir kas taptų premjeru, Th. May ragina ieškoti kompromiso, nes kitaip padėtis bus tokia pati:„Vienintelis būdas yra įgyvendinti 2016-ųjų referendumo sprendimą. Nebūtų didesnio nusivylimo, jei to nepadarytume. Kad ir kokiu keliu pasuksime, jis turi būti tvarus ir ilgalaikis, tam, kad „Brexito“ įgyvendinimas suvienytų mūsų šalį. Tam reikės kompromiso.“

Jeigu B. Johnsonas taps premjeru, pasitrauks mažiausiai du sekretoriai. Taip pat, remiantis „The Sunday Times“, dar mažiausiai šeši konservatorių parlamentarai pereis pas liberdemokratus. Tokiu atveju nebeliktų dabartinės daugumos. Kalbama, kad proeuropietiški konservatorių partijos ir dabartinės vyriausybės nariai yra pasiruošę žūtbūt sutrukdyti išstoti be jokio susitarimo. Sutiktų net atstatydinti savo pačių – konservatorių Vyriausybę.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 1:27 min.

Žinios. Turistų susidomėjimas levandomis: ūkininkams auginti apsimoka, o jų laukai žavi atvykėlius
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi