Pasaulyje

2019.07.21 20:15

Baigėsi Ukrainos rinkimai: Zelenskio partijai prognozuojama 44 proc. balsų

galima koalicija su roko žvaigžde
LRT.lt, BNS, ELTA2019.07.21 20:15

Ukrainos parlamento rinkimus laimėjo prezidento Volodymyro Zelenskio suburta „Tautos tarno“ partija, rodo rinkėjų apklausos. Vis dėlto ji neturėtų perkopti 50 proc. ribos ir gali tekti tartis dėl koalicijos.

Išeinančių rinkėjų apklausų duomenimis, 43,9 proc. balsavo už „Tautos tarno“ partiją. Antroje vietoje liko prorusiška „Opozinė platforma – Už gyvenimą“ su 11.5 proc. Buvusio prezidento Petro Porošenkos partija „Europietiškas solidarumas“ turėtų surinkti 8.9 proc. balsų.

Julijos Tymošenko „Tėvynei“ prognozuojama 7.6 proc. balsų, o partijai „Holos“ („Balsas“) – 6.3.

Kitos partijos, apklausų duomenimis, neperkopė 5 proc. barjero.

Šie rezultatai – trijų apklausų, atliktų prie balsavimo vietų, vidurkis. Balsavusiųjų apklausos rodo, kas išrinkta į pusę parlamento daugiamandatėje apygardoje. Likusi pusė bus itin svarbi aiškinantis, kaip V. Zelenskis bandys suformuoti Vyriausybę.

Galutiniai rinkimų rezultatai bus paskelbti pirmadienį.

Balsavimas Ukrainoje baigėsi sekmadienį 20 val. Rinkėjų aktyvumas siekė apie 50 proc. ir buvo mažesnis nei prieš penkerius metus – greičiausiai ir todėl, kad pirmalaikiai rinkimai vyko vasarą. Eiliniai parlamento rinkimai Ukrainoje buvo numatyti spalį.

„Mūsų pagrindiniai prioritetai – kartoju tai kiekvienam ukrainiečiui – yra užbaigti karą, sugrąžinti mūsų belaisvius ir sunaikinti korupciją, kuri išlieka Ukrainoje“, – sekmadienį savo partijos rinkimų būstinėje sakė V. Zelenskis.

Iš viso balsavimo teisę turėjo 30 mln. ukrainiečių. Jie sprendė, kam atiteks 424 Aukščiausiosios Rados mandatai. Tikslus vietų pasidalijimas dar nėra aiškus.

Manoma, kad prezidento partijai teks eiti į koaliciją, kad jis, turėdamas daugumą parlamente, galėtų imtis skubiai reikalingų reformų korupcijos ir skurdo krečiamoje šalyje. 41-erių V. Zelenskiui parlamentinės daugumos reikia ir, kaip žadėta, karui Rytų Ukrainoje užbaigti.

V. Zelenskio koalicijos partneriais gali tapti rokerio Sviatoslavo Vakarčiuko nacionalliberali partija „Balsas“ arba buvusios premjerės Julijos Tymošenko „Tėvynės“ partija.

Manoma, kad V. Zelenskio iškilimas yra Ukrainos politinio elito atmetimas dėl jo nesugebėjimo pagerinti pragyvenimo standartų, išnaikinti korupcijos ir nutraukti konflikto su Rusijos remiamais separatistais, kuris tęsiasi nuo 2014 metų, kuomet per visuomenės sukilimą buvo nuverstas prorusiškas prezidentas.

Ukrainos prezidentas galia dalijasi su parlamentu, kuris nominuoja premjerą ir formuoja vyriausybę.

Prieš rinkimus kalbėjęs V. Zelenskis žadėjo „technokratinę vyriausybę“. „Mano tikslas yra paversti Ukrainą viena sparčiausiai augančių ir besivystančių Europos ekonomikų“, nufilmuotame kreipimesi sakė jis.

Manoma, kad šie rinkimai gerokai pakeis Ukrainos parlamento sudėtį: analitikai sako, kad nuo 50 iki 70 proc. naujo parlamento narių bus išrinkta pirmą kartą.

Pusė atstotvų iš 450, tai yra, 225 deputatai, renkami pagal proporcinio atstovavimo sistemą. Dar 199 vietos bus išdalytos pagal daugumos atstovavimo rinkimų sistemą. Likusios 26 vietos Aukščiausiojoje Radoje liks tuščios, nes jos yra skirtos Kijevo nekontroliuojamų teritorijų atstovams iš Rusijos aneksuoto Krymo ir prorusiškų separatistų valdomos Rytų Ukrainos.

Parlamento rinkimai Ukrainoje turėjo vykti spalį, tačiau prisaikdintas prezidentu V. Zelenskis paskelbė pirmalaikius rinkimus.

Koalicija su roko žvaigžde?

Manoma, kad V. Zelenskis koaliciją pirmiausia sieks sudaryti su 44-ių populiarios Ukrainos roko grupės „Okean Elzy“ pagrindiniu vokalistu Sviatoslavu Vakarčuku ir jo „Balso“ partija.

Anksčiau sekmadienį balsavusi muzikos žvaigždė nusišypsojo, iškėlė nykštį bei pareiškė: „Balsavau už ateitį, balsavau už naują politiką. (...) Ukrainiečiai yra nusivylę (politika), todėl mums reikia ją keisti.“

„Tautos tarno“ ir „Balso“ kandidatų sąrašuose buvo gausu verslininkų, sportininkų ir aktyvistų, kurių vidutinis amžius yra 37 metai. Čia nebuvo politikų, kurie anksčiau dirbo įstatymų leidėjais.

Jauna sumani komanda

Dauguma rinkėjų atrodė susižavėję galimybe, kad į valdžią ateis naujos politinės jėgos.

Motinystės atostogose esanti 31-ių Kijevo gyventoja Kateryna sakė balsavusi už S. Vakarčuką, nes jis „tiki savo jauna sumania komanda“.

„Tai pirmas kartas, kai aš balsuoju už kažką tokio, kas man patinka, o ne dėl to, jog turiu rinktis mažesnį blogį“, – kalbėjo ji.

Kandidatus parlamento rinkimuose buvo iškėlusios apie 20 partijų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.