Naujienų srautas

Pasaulyje2019.07.21 16:11

Po vangių rinkimų Shinzo Abe gali tapti ilgiausiai valdančiu Japonijos premjeru

BNS 2019.07.21 16:11

Japonijos ministro pirmininko Shinzo Abės valdantysis blokas turėtų išlaikyti daugumą aukštuosiuose parlamento rūmuose, kurių maždaug pusė narių buvo renkama sekmadienį, pranešė vietos žiniasklaida.

Ši pergalė paremtų Sh. Abės valdančiosios koalicijos planus ateinančiais metais didinti mokesčius ir keisti pacifistinę šalies konstituciją.

Kaip paskelbė visuomeninis transliuotojas NHK, 64 metų politiko vadovaujama Liberalų demokratų partija ir jos koalicijos partnerė „Komeito“ turėtų užsitikrinti 67–77 vietas iš 124 vietų, dėl kurių buvo varžomasi sekmadienį.

Tokią prognozę, paremta balsavusiųjų apklausų ir kitų analizių rezultatais, kanalas paskelbė po to, kai 20 val. vietos (14 val. Lietuvos) laiku darbą baigė rinkimų apylinkės.

Minėtos dvi partijos turi 70 iš maždaug pusės vietų, į kurias nauji nariai nebuvo renkami, todėl veikiausiai išlaikys bendrą daugumą 245 vietų aukštuosiuose rūmuose.

Vietos žiniasklaida prognozuoja, kad Sh. Abės liberalų demokratų vadovaujamos politinės jėgos, pasisakančios už konstitucijos pakeitimą, veikiausiai gaus 85 vietas ir turės „superdaugumą“ aukštuosiuose parlamento rūmuose.

Ilgiausiai dirbančiu Japonijos ministru pirmininku galintis tapti Sh. Abe, kaip manoma, turėtų išlaikyti savo daugumą dėl gana silpnos opozicijos.

Apklausos rodo, kad rinkėjų aktyvumas nesiekė 50 proc. – buvo gerokai mažesnis nei paprastai. „Aš palaikau dabartinę vyriausybę, nes nematau alternatyvos. Opozicinės partijos yra apgailėtinos. Nenoriu valdžios perduoti joms“, – sakė 45 metų kosmetologė Yoshiko Iida.

Keisti konstituciją

Jeigu laimės, Sh. Abė galės likti valdžioje iki lapkričio kuomet pagal darbo premjero poste trukmę aplenks Taro Katsurą, ėjusį premjero pareigas tris kadencijas nuo 1901 iki 1913 metų.

Sh. Abės vadovaujama koalicija rinkimų kampanijos metu siekė rinkėjų pritarimo tam, kad vėliau šiais metais iki 10 proc. būtų padidintas vartojimo mokestis, siekiant padidinti biudžeto pajamas augančioms socialinės apsaugos išlaidoms itin sparčiai senstančioje šalyje padengti.

Be to, jis tikisi aukštuosiuose rūmuose užsitikrinti dviejų trečdalių daugumą ir pakeisti šalies nuostatas dėl savigynos pajėgų ir aiškiai apibrėžti jų vaidmenį. Dabartinė konstitucija draudžia Japonijai dalyvauti kare ir turėti kariuomenę.

Tokia dar po Antrojo pasaulinio karo Jungtinių Valstijų primesta nuostata yra populiari Japonijos visuomenėje, tačiau idėją keisti konstituciją gaivina nacionalistai, tokie kaip Sh. Abe, manantys, kad konstitucija yra pasenusi ir baudžianti šalį.

Bet kokiam Konstitucijos pakeitimui dar reikėtų rengti nacionalinį referendumą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi