Pasaulyje

2019.07.21 14:47

Ukrainos parlamento rinkimuose jau balsavo 35,77 proc. rinkėjų

pradėtas 21 tyrimas dėl pažeidimų; atnaujinta 17.55
Miglė Giri, BNS, LRT.lt2019.07.21 14:47

Sekmadienį Ukrainoje vykstančiuose parlamento rinkimuose iki 16 val. vietos ir Lietuvos laiku balsavo 35,77 proc. rinkėjų, rodo Centrinės rinkimų komisijos duomenys iš 103 apygardų iš 199.

Remiantis šiais duomenimis, Vinycios srityje balsavo 36,43 proc., Voluinės – 36,06 proc., Dnipro – 38,45 proc., Donecko – 35,57 proc., Žytomyro – 36,69 proc., Užkarpatės – 21,82 proc., Zaporožės – 38,39 proc., Ivano-Frankivsko – 31,07 proc., Kijevo – 37,29 proc., Kirovohrado – 39,21 proc., Luhansko – 38,13 proc., Lvovo – 34,69 proc., o Mykolajivo – 34,49 procento rinkėjų.

Odesos srityje rinkėjų aktyvumas siekė 33,05 proc., Polatvos – 40 proc., Rivnės – 35,29 proc., Sumų – 37,42 proc., Ternopilio – 34,93 proc., Charkovo – 37,49 proc., Chmelnyckio – 41,08 proc., Čerkasų – 38,15 proc., Černivcių – 27,91 proc., Černigovo – 42,68 proc., Chersono – 32,37 proc., Kijevo mieste – 34,86 procento.

Kijeve dirbanti LRT RADIJO žurnalistė Monika Juškevičiūtė pasakoja, kad, nepaisant kelių pranešimų apie nedidelius pažeidimus, rinkimai vyksta sklandžiai.

„Vienoje apylinkėje aptiko 700 sugadintų biuletenių, kitoje apylinkėje rinkimų komisijos nariai pasirašė neužpildytus balsavimo protokolus dar neprasidėjus rinkimams, o tam, kad tai nuslėptų, užtušavo juos rašalu“, – sako M. Juškevičiūtė.

Skirtingi lūkesčiai

LRT RADIJO žurnalistės kalbinti ukrainiečiai mano, kad naujasis parlamentas pirmiausia turėtų spręsti karo, korupcijos, socialinės atskirties bei pensijos kalusimus.

„Taip pat nemaža dalis žmonių balsuoja lūkesčių tiksliai nesuformulavę ir tikisi tiesiog permainų į gerąją pusę. O kažkam svarbu buvo, kad Aukščiausioji Rada paprasčiausia pasirūpintų Kijevo aplinkos sutvarkymu“, – pasakoja M. Juškevičiūtė.

„Aš balsuosiu už partiją „Svoboda“. Nors jų reitingai žemi, bet man patinka jų ketinimai. Tikiu, kad jie kažką gali“, – LRT RADIJUI sakė viena rinkėja.

„Nuotaika puiki. Balsuosiu už Opozicijos platformą „Už gyvenimą“, jie perspektyvūs žmonės ir turi būti kokia nors atsvara tautos tarnui. Tik neaišku, kaip viskas pasiseks“, – mintimis dalinosi kita Kijevo gyventoja.

„Žinant statistiką, šiek tiek liūdna, bet turime vilties, kad įvyks stebuklas. Balsuosime už partiją „Holos“, jų jauna komanda, mažiau to purvo bus, kuris 24 metus buvo mūsų politikoje“, – LRT RADIJUI sakė pesimistiškiau nusiteikęs vyras.

„Aš realistė, balsuosiu už „Europietišką solidarumą“. Manau, kad P. Porošenka buvo geriausias prezidentas“, – įsitikinusi kita rinkėja.

Sekmadienį surengtoje trumpoje spaudos konferencijoje Ukrainos vidaus reikalų ministerijos patarėjas Zorianas Škiriakas pranešė, kad 15 val. duomenimis, policija surašė 24 administracinės teisės pažeidimo protokolus ir pradėjo 21 tyrimą dėl baudžiamojo pobūdžio pažeidimų.

Pareigūno teigimu, 12 bylų yra susiję su neteisėtu rinkimų biuletenio panaudojimu, trys – su rinkėjų papirkimu, du – su kliudymu pasinaudoti rinkimų teise, o vienas – dėl teroro akto.

„Iš viso nuo rinkimų kampanijos pradžios gauta 8565 pranešimai, susiję su rinkimų procesu, įskaitant 1225 šiandien. Iš viso pradėtos 386 bylos, – nurodė pareigūnas. – Apskritai su rinkimų procesu susijusi padėtis, remiantis 15 val. duomenimis, buvo rami.“

Donecko srityje policija tikrina informaciją apie esą keturiolikos rinkimų apylinkių užminavimą, pranešė Ukrainos vidaus reikalų ministerija.

„Donecko srities Torecko mieste buvo gautas pranešimas apie esą visų 14 apylinkių užminavimą šiame mieste. Šiuo metu Nacionalinės policijos padaliniai imasi visų būtinų priemonių šiai informacijai patikrinti“, – per trumpą spaudos konferenciją Kijeve sakė Ukrainos vidaus reikalų ministerijos patarėjas Zorianas Škiriakas.

Jo teigimu, evakuacija šiose apylinkėse nebuvo vykdoma.

V. Zelenskis: naujoji Rada pirmiausia svarstys valdininkų neliečiamybės panaikinimą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį sakė, kad įstatymo projektas dėl valstybės pareigūnų neliečiamybės panaikinimo bus tarp pirmųjų projektų, kuriuos svarstys naujos sudėties parlamentas.

„Bus tarp pirmųjų, nes bus ne vienas projektas, kurį naujoji Rada svarstys pirmąją dieną. Mums reikia pagaliau panaikinti neliečiamybę“, – balsuodamas Kijeve žurnalistams sakė V. Zelenskis.

Naujoji Aukščiausioji Rada privalo asocijuotis su sąžiningumu ir efektyvumu, sakė jis. „Ji privalo būti sąžininga ir dirbanti“, – sakė V. Zelenskis.

Jis taip pat sakė, kad jau konsultuojasi su kai kuo, ką norėtų matyti kandidatu į ministro pirmininko postą, ir prasitarė, kad galvoja apie profesionalų ekonomistą be politinės patirties.

„Ministras pirmininkas... privalo būti ekonomistas, kuris yra tikras profesionalas ir yra be jokios politinės dimensijos (praeities). Labai norėčiau, kad tai būtų visiškai nepriklausomas žmogus, kuris niekada nebuvo premjeras, parlamento pirmininkas ar frakcijos seniūnas. Matau tokį žmogų. Jeigu atvirai, jau konsultuojuosi ir kalbuosi... su kai kuriais žmonėmis“, – žurnalistams sakė V. Zelenskis.

Sekmadienį Ukrainoje vyksta pirmalaikiai parlamento rinkimai, kuriuos V. Zelenskis sušaukė siekdamas į valdžią atvesti politikos naujokų ir konsoliduoti savo galią.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt