Pasaulyje

2019.07.21 09:40

Britų teisingumo sekretorius ir iždo kancleris paskelbė atsistatydinsią, jei premjeru taps Johnsonas

atnaujinta 14.57
Rasa Strimaitytė, ELTA2019.07.21 09:40

Didžiosios Britanijos teisingumo sekretorius Davidas Gauke‘as paskelbė atsistatydinsiąs, jei premjeru taps buvęs užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas.

Jei B. Johnsonas, kaip tikimasi, laimės dvikovą partijos viduje prieš dabartinį užsienio reikalų ministrą Jeremy‘į Huntą ir taps pareigas paliekančios premjerės Theresos May įpėdiniu, jis paliks postą, pareiškė D. Gauke‘as laikraščiui „The Sunday Times“. Anot jo, B. Johnsono svarstomas kietasis „Brexitas“ reikštų „pažeminimą“ šaliai.

„Brexito“ griežto kurso šalininkas B. Johnsonas teigia esąs pasirengęs išvesti Jungtinę Karalystę iš ES ir be išstojimo sutarties. Jis praėjusiomis savaitėmis ne kartą kartojo, kad Didžioji Britanija spalio 31-ąją bet kokiu atveju paliks Bendriją. B. Johnsonas laikomas favoritu tapti konservatorių partijos lyderiu, o kartu ir ministru pirmininku.

Britų iždo kancleris sako pasitrauksiantis, jei premjeru taps B. Johnsonas

Didžiosios Britanijos iždo kancleris Philipas Hammondas sekmadienį sakė, kad atsistatydins, jei favoritu laikomas Borisas Johnsonas įveiks savo varžovą Jeremy Huntą ir taps naujuoju šalies premjeru.

Pasak Ph. Hammondo, jis niekada negalėsiąs sutikti su B. Johnsono „Brexit“ strategija.

Favoritu tapti naujuoju premjeru laikomas buvęs užsienio reikalų sekretorius B. Johnsonas ne kartą teigė esąs pasiruošęs išvesti Jungtinę Karalystę iš ES be sutarties spalio 31 dieną, nepaisydamas parlamento nepritarimo tokiam „kietam“ išstojimo scenarijui.

Konservatorių partijos lyderis turi būti išrinktas antradienį, o kitą dieną, atsistatydinus Theresai May (Terezei Mei), naujasis lyderis taps šalies premjeru.

Ph. Hammondas vis griežčiau kritikuodavo B. Johnsono „Brexit“ strategiją, todėl nebuvo tikimasi, kad jis liktų iždo kanclerio poste B. Johnsono vyriausybėje.

Tačiau faktas, kad antras pagal svarbą vyriausybės narys atsistatydina, o ne laukia būsimo vyriausybės performavimo, yra reikšmingas gestas ir požymis, su kokiu pasipriešinimu B. Johnsonas galėtų susidurti vykdydamas savo „Brexit“ planą.

„Esu tikras, kad nebūsiu atleistas, nes atsistatydinsiu prieš tai, kai prieisime šitą tašką“, – BBC televizijai sakė Ph. Hammondas.

„Labai svarbu, kad premjeras turėtų kanclerį, glaudžiai susijusį su juo kalbant apie politiką, todėl ketinu įteikti Theresai May atsistatydinimo raštą prieš tai, kai ji trečiadienį nuvyks į rūmus įteikti [karalienei Elizabeth II] savo atsistatydinimo rašto“, – pridūrė jis.

B. Johnsono varžovas partijos lyderio rinkimuose yra užsienio reikalų sekretorius J. Huntas, kuris yra sakęs, kad Britanija turėtų pasirengti „Brexit“ be sutarties, jei sutartis rugsėjo pabaigoje dar atrodys mažai tikėtina. Tačiau J. Huntas taip pat būtų pasirengęs atidėti Britanijos išstojimą.

J. Huntas nėra sakęs, kokį žmogų norėtų matyti iždo kanclerio poste, jei laimėtų partijos lyderio rinkimus.