Pasaulyje

2019.07.19 23:03

Persijos įlankoje Iranas užėmė Didžiosios Britanijos tanklaivį: paviešintas užgrobimo vaizdo įrašas

Londonas įspėja, kad Iranas pasirinko pavojingą kelią, atnaujinta 23.33

Irano Revoliucinė gvardija paskelbė, kad Persijos įlankoje sulaikė tanklaivį „Stena Impero“, plaukusį su Didžiosios Britanijos vėliava. Teigiama, kad laivas pažeidė tarptautines jūros taisykles, penktadienį pranešė Irano žiniasklaida, skelbia BBC. Kiek vėliau pranešta apie dar vieną tanklaivį.

Irano revoliucinė gvardija penktadienį pranešė užėmusi Hormūzo sąsiauryje Jungtinės Karalystės tanklaivį už tai, kad šis esą pažeidė „tarptautines jūrų laivybos taisykles“.

Irano tarnybos šeštadienį tvirtino, kad tanklaivis susidūrė su žvejybos laivu. Kaip pranešama, šiuo metu laivas stovi nuleidęs inkarą prie Bandare Abaso uosto, o visi jo įgulos nariai tebėra laive.

Šis incidentas įvyko tvyrant padidėjusiai įtampai strategiškai svarbiuose Persijos įlankos vartuose.

Laikraštis „The Guardian“ pranešė, kad Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerija iškvietė Irano reikalų patikėtinį Londone pasiaiškinti dėl tanklaivio užėmimo.

Paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota, kaip Irano revoliucinė gvardija užima Didžiosios Britanijos laivą. Londonas teigia, kad jei Iranas nepaleis laivo įgulos, „Didžioji Britanija imsis veiksmų", praneša CNN.

Sulaukė Rusijos parlamentaro komentaro

Faktas, kad dar paaštrėjus įtampai Persijos įlankos regione JAV nedelsdamos paskelbė rengiančios laivybos apsaugos operaciją, kad JAV ieško preteksto padidinti karinį dalyvavimą regione, pareiškė vienas aukšto rango Rusijos parlamentaras.

„Tai, kaip ryžtingai buvo paskelbta apie (operacijos) rengimą patvirtina spėjimą, kad JAV tiesiog laukė progos padidinti savo karinį dalyvavimą regione – ir sulaukė“, – socialiniame tinkle „Facebook“ parašė Rusijos parlamento aukštųjų rūmų Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Konstantinas Kosačiovas.

Tokį pareiškimą jis padarė Artimuosiuose Rytuose dar labiau paaštrėjus įtampai, Irano pajėgoms užėmus Hormūzo sąsiauryje su Jungtinės Karalystės vėliava plaukiojusį tanklaivį.

„Nemanau, kad dėl to staigiai padidės karinio konflikto tikimybė – nei Iranas, nei JAV daugiausia nesuinteresuoti pradėti realų karą. Tačiau „nervų gadinimo žaidimas“ ir statymų didinimas tęsis toliau. Čia pavojingiausiu tampa atsitiktinumo veiksnys, taip pat trečiųjų šalių provokacijos“, – įsitikinęs rusų senatorius.

Pasak jo, niekas negali uždrausti JAV rengti manevrus tarptautiniuose vandeniuose, „bet istorija moko, kad amerikiečių karinių grupuočių pasirodymas kuriame nors regione – jau ilgą laiką yra ne saugumo, o rizikos didėjimo faktorius“.

Iranas pasirinko „pavojingą kelią“

Didžiosios Britanijos sąjungininkės sutartinai pareikalavo paleisti Irano sulaikytą tanklaivį, plaukiojantį su Jungtinės Karalystės vėliava.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas teigė surengsiantis konsultacijas su britais dėl Irano revoliucinės gvardijos užimto laivo. „Ir tai tik patvirtina tą, ką sakau apie Iraną: bėdos, vienos bėdos“, – Jungtinių Valstijų vadovas penktadienį Baltuosiuose rūmuose sakė susirinkusiems žurnalistams.

Jungtinės Karalystės (JK) užsienio reikalų sekretorius Jeremis Huntas įspėjo, kad Iranas pasirinko „pavojingą kelią“, o šalies elgesys yra „nelegalus ir destabilizuojantis“, – praneša JK naujienų portalas BBC.

Jis taip pat pridūrė: „Jeigu ši padėtis nebus greitai išspręsta, bus rimtų padarinių“, – britų diplomatijos vadovas sakė televizijai „Sky News“.

Vėliau paskelbtoje „Twitter“ žinutėje J. Huntas rašė, kad tanklaivio sulaikymas rodo „nerimą keliančių ženklų, kad Iranas galbūt renkasi pavojingą neteisėto ir destabilizuojančio elgesio kelią“.

„Mūsų reakcija bus apgalvota, bet tvirta“, – perspėjo jis.

Vis dėlto kalbėdamasis su „Sky News“ užsienio reikalų sekretorius sakė, kad Jungtinė Karalystė nesiekia imtis „karinių priemonių – ieškome diplomatinio būdo šiai padėčiai išspręsti“.

Londonas šeštadienį taip pat perspėjo Britanijos laivus „tarpiniu laikotarpiu“ vengti Hormūzo sąsiaurio, kol ginčas bus išspręstas.

„Liekame smarkiai susirūpinę dėl nepriimtinų Irano veiksmų, kurie yra aiškus iššūkis tarptautinės laivybos laisvei“, – po praeitą naktį įvykusio Britanijos vyriausybės nepaprastųjų situacijų komiteto COBRA pasitarimo sakė viena vyriausybės atstovė.

„Rekomendavome JK laivams tarpiniu laikotarpiu laikytis atokiai nuo tos teritorijos“, – pridūrė ji.

Griežtos pozicijos laikosi ir Vokietija. Šalies užsienio reikalų ministerija pareikalavo, kad Iranas nedelsiant paleistų Hormūzo sąsiauryje užimtą Jungtinėje Karalystėje registruotą tanklaivį, ir pareiškė paramą Londonui.

„Tai yra nepateisinamas kišimasis į civilinę laivybą, ir jis tik dar labiau apsunkina jau ir taip įtemptą situaciją“, – teigiama ministerijos pranešime.

Užėmė vieną laivą

Didžioji Britanija savo ruožtu paskelbė, kad Iranas užėmė du jos laivus Persijos įlankoje. Užsienio reikalų sekretorius Jeremy Huntas (Džeremis Hantas) pasmerkė šiuos incidentus kaip „nepriimtinus“ ir perspėjo, kad bus „rimtų padarinių“, jeigu šis reikalas nebus greitai išspręstas.

Visgi antrojo tanklaivio – su Liberijos vėliava plaukiojančio „Mesdar“ – savininkai Britanijoje kiek vėliau penktadienį informavo, kad į laivą trumpam buvo įžengę ginkluoti iraniečių pareigūnai, bet galiausiai jam buvo leista plaukti toliau.

Laivo, kuris plaukė į Saudo Arabiją, savininkai sako, kad jiems nepavyko susiekti su įgula, o laivas juda į šiaurę, Irano link. Tanklaivyje yra 23 žmonės.

Plaukusio tanklaivio valdančios bendrovės teigimu, tanklaivį tarptautiniuose vandenyse užpuolė mažesni laivai ir sraigtasparnis. Irano revoliucinė gvardija tikina, kad laivas esą pažeidė tarptautines jūros taisykles.

Incidentą aiškinasi Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerija. Į posėdį renkasi nepaprastųjų situacijų komitetas. Laivas sulaikytas pastaruoju metu tvyrant įtampai tarp Irano ir Didžiosios Britanijos.

Įtampa regione auga

Apie laivo sulaikymą pranešta praėjus vos kelioms valandoms po to, kai Gibraltaro Aukščiausiasis teismas nusprendė dar 30 dienų sulaikyti Irano tanklaivį, įtariama, plukdžiusį į Siriją žaliavinę naftą. Taip jis būtų pažeidęs Europos Sąjungos ir Jungtinių Valstijų sankcijas.

Jungtinės Valstijos kaltina Iraną eskaluojant smurtą, kai Teheranas pranešė Hormūzo sąsiauryje sulaikęs britų tanklaivį. Amerikos Nacionalinės saugumo tarybos teigimu, kartu su sąjungininkais bus dedamos pastangos ginant saugumą ir šalies interesus nuo piktybinių Irano veiksmų.

LRT.lt primena, kad praėjusią savaitę, ketvirtadienį, Jungtinės Karalystės Vyriausybė paskelbė, kad trys iraniečių laivai nesėkmingai bandė sustabdyti komercinį britų laivą Hormūzo sąsiauryje.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas praėjusį trečiadienį perspėjo Teheraną artimiausiu metu svariai padidinsiąs sankcijas.

Grasinimą nulėmė tai, kad Irano laivai kelis kartus mėgino sulaikyti britų naftos tanklaivį, plaukusį per įlankos vandenis.

Jungtinės Karalystės Vyriausybės pranešime sakoma, kad iraniečių laivai pasitraukė tik po „žodinių įspėjimų“, kuriuos paskelbė britų karinio jūrų laivyno laivas, lydėjęs komercinį „British Heritage“.

„Esame sunerimę dėl šio veiksmo ir toliau raginame Irano valdžią deeskaluoti situaciją regione“, – teigiama britų Vyriausybės pranešime.

Irano revoliucinė gvardija savo ruožtu paneigė šiuos kaltinimus ir sakė, kad jei būtų gavusi įsakymų sulaikyti kokį nors laivą, būtų nedelsdama juos įvykdžiusi.

JK perspėjo britų laivus vengti Hormūzo sąsiaurio

Londonas šeštadienį patarė Didžiosios Britanijos laivams vengti plaukioti Hormūzo sąsiauriu „tarpiniu laikotarpiu“, kol sprendžiamas klausimas dėl Irano sulaikyto tanklaivio, plaukiojančios su Jungtinės Karalystės vėliava.

„Liekame smarkiai susirūpinę dėl nepriimtinų Irano veiksmų, kurie yra aiškus iššūkis tarptautinės laivybos laisvei“, – po praeitą naktį įvykusio Britanijos vyriausybės nepaprastųjų situacijų komiteto COBRA pasitarimo sakė viena vyriausybės atstovė.

„Rekomendavome JK laivams tarpiniu laikotarpiu laikytis atokiai nuo tos teritorijos“, – pridūrė ji.

Atstovė atkreipė dėmesį į Britanijos užsienio reikalų sekretoriaus Jeremy Hunto (Džeremio Hanto) ankstesnį pareiškimą, kad „bus rimtų padarinių, jeigu ši padėtis nebus išspręsta“.

Ji pridūrė, kad savaitgalį vyks tolesni pasitarimai ir kad „toliau palaikysime glaudų ryšį su mūsų tarptautiniais partneriais“.

Tarp sulaikytųjų – Latvijos pilietis

Sulaikytame tanklaivyje yra 23 įgulos nariai. 18 iš jų – Indijos piliečiai. Likę – Filipinų, Latvijos ir Rusijos piliečiai.

Latvijos užsienio reikalų ministerija patvirtino, kad penktadienį Hormūzo sąsiauryje iraniečių sustabdyto laivo „Stena Impero“, priklausančio Švedijoje įsikūrusiai bendrovei, vienas iš narių yra Latvijos pilietis.

Latvijos jūrų administracijos atstovė Sarma Kočanė sakė, kad tas jūrininkas yra laivo kapitono vyresnysis padėjėjas, gimęs 1978 metais.

Tuo metu Filipinai patpaskelbė, kad prašys Irano paleisti filipinietį įgulos narį iš Teherano revoliucinės gvardijos sulaikyto tanklaivio, plaukiojančio su Jungtinės Karalystės vėliava.