Naujienų srautas

Pasaulyje2019.07.19 17:09

Trys kelionei į Mėnulį nepanaudoti erdvėlaiviai tebėra Žemėje: skristi galėtų, bet tapo eksponatais

Rytoj Jungtinės Valstijos ir visas pasaulis minės 50-ąsias pirmojo žmonių išsilaipinimo Mėnulyje metines, bet veikiausiai ne visi žino, kad Žemėje tebėra trys astronautus į mūsų palydovą skraidinti galintys erdvėlaiviai. Dabar jie tapo muziejų eksponatais.

Pagal milžiniškus pinigus kainavusią mėnulio užkariavimo programą, kontraktą gaminti erdvėlaivius, kurie turėjo su dviejų žmonių įgula nusileisti ir pakilti nuo Mėnulio paviršiaus, laimėjo amerikiečių karinės aviacijos kompanija „Grumman“. Būtet čia, Long Ailende, netoli Niujorko, ir buvo pagaminta 13 tokių į nieką nepanašių kosminių aparatų.

„Tai grynai praktiškas aparatas, jokios estetikos. Tuo metu jie praminė modulį vabalu, ar voru, nes niekas niekada nebandė sukurti ko nors panašaus“, – sako muziejaus kuratorius Joshua Stoffas.

13-asis Mėnulio modulis turėjo skristi į Koperniko kraterį, bet 1973 m., pritrūkus pinigų, Mėnulio programa nutraukta ir jis liko Žemėje.

„Mėnulio modulis – vienintelė mašina, nuskraidinusi žmones į kitą dangaus kūną. Štai taip. Niekas kitas to nepadarė. Esu tikras, kad kitos mašinos sugebės tai padaryti, bet kol kas, kiek žinau, jis toks vienintelis“, – sako muziejaus docentas ir buvęs erdvėlaivio statytojas Alanas Contessa.

Šis modulis ir daug kitų autentiškų mėnulio programos eksponatų dabar saugomi „Aviacijos lopšio“ muziejuje Garden Sityje. Nemažai čia dirbančių garbingo amžiaus žmonių patys dalyvavo Mėnulio programoje.

Plačiau – Sauliaus Masalsko reportaže nuo 14.50 min.

Žinios. Po susitikimo su energetikos eurokomisaru Gitanas Nausėda pareiškė, turįs pasiūlymą dėl Baltijos šalių sinchronizacijos koordinavimo
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi