Pasaulyje

2019.07.18 20:08

Primirštasis „Apollo 11“ astronautas: pirmųjų žingsnių Mėnulyje nematė, bet turėjo kavos ir muzikos

LRT.lt2019.07.18 20:08

Michaelas Collinsas yra vienas nedaugelio žmonių, kada nors keliavusių į Mėnulį. Tačiau jo paviršiumi niekuomet nevaikščiojo ir, nors skrido drauge su pirmaisiais ant jo išsilaipinusiais astronautais, šio istorinio momento jis nematė. Kaip negirdėjo ir legendinių Neilo Armstrongo žodžių apie „mažą žingsnelį žmogui, didžiulį šuolį žmonijai“. Užtat jis turėjo šiltos kavos, rašo „New York Times“.

„Apollo 11“ įgulos narys M. Collinsas liko orbitoje, „Columbia“ modulyje, nutolęs kiek daugiau nei 96 kilometrus nuo savo kolegų Mėnulyje ir apytikriai 402 336 – nuo Žemės. Pirmasis pėdsaką ant balkšvo, dulkėto paviršiaus paliko N. Armstrongas, po jo – Edwinas „Buzzas“ Aldrinas, tuo tarpu M. Collinsas liko mažiausiai žinomas iš istorijoje 1969 metais įsiamžinusios trijulės.

Visiškai vienas, bet ne vienišas

Prisiminęs tolimą kelionę – o tai, kalbinamam žiniasklaidos, daryti jam teko ne kartą – M. Collinsas sykį pats ironizavo, kad penkis dešimtmečius jo vis teiraujamasi to paties klausimo variacijų – „ar nesijautėte vienišas?“.

„Aš turėjau tas nedideles, gražias valdas. Jos buvo visiškai mano. Buvau imperatorius, jų kapitonas, ir buvo gana patogu. Turėjau netgi šiltos kavos“, – astronauto įspūdžius cituoja „New York Times“. M. Collinsas yra sakęs, kad jeigu būtų norėjęs, modulyje galėjo pasileisti ir muzikos.

Netrukus po to, kai Mėnulyje buvo įsmeigta Jungtinių Valstijų vėliava, per Misijos valdymo centrą su astronautais susisiekė prezidentas Richardas Nixonas: „Neilai ir Buzzai, kalbu su jumis iš Ovaliojo kabineto Baltuosiuose rūmuose, ir tai tikrai yra istoriškiausias telefono skambutis. Kiekvienam amerikiečiui tai turėtų būti labiausiai pasididžiavimo verta diena mūsų gyvenimuose“.

Tuo metu, kai tarp 125 ir 150 milijonų amerikiečių per televiziją stebėjo pirmuosius žmogaus žingsnius Mėnulyje, M. Collinsas aplink jį suko ratus. Ir tada, kai būdavo jo „tamsiojoje“ pusėje, astronautas neturėjo jokio ryšio ir galimybės komunikuoti nei su pirmaisiais žmonėmis Mėnulyje, nei su tais, likusiais Žemėje. Nors buvo visiškai vienas, jis nesijautė vienišu, ir vėlesnius bandymus tai dramatizuoti pašiepė, vadindamas „nesąmone“.

Žemėje laukė šlovė

Po istorinės misijos astronautai tapo žvaigždėmis, ypač N. Armstrongas ir B. Aldrinas. Su žinomumu jie dorojosi skirtingai, rašo „Esquire“, tačiau į abiejų gyvenimus jis įnešė sumaišties. „Neilas buvo toks žmogus, kuris viso to nenorėjo. Jis nenorėjo būti įžymybe. Jis nenorėjo rampų šviesos. Jis darė viską, ką galėjo, kad gyventų normalų gyvenimą, beveik tapdamas atsiskyrėliu“, – sakė jo biografas Jamesas Hansenas, kurį cituoja portalas.

Karjerą NASA N. Armstrongas baigė praėjus metams po žymiausios savo kelionės ir gavo profesoriaus vietą Cincinačio universitete. Į darbą jis ypač įsitraukė dar jauname amžiuje mirus dukrai, greitai po to žlugo ir jo santuoka. Žinomumas didelio malonumo jam niekuomet neteikė, o kartais ir erzino – pavyzdžiui, anot „The Telegraph“, kai kirpėjas išsaugojo jo plaukų sruogas, kad vėliau pardavinėtų už tūkstančius dolerių.

B. Aldrinas, daktaro laipsnį įgijęs Masačiusetso technologijų universitete ir kolegų prisimenamas kaip itin aštraus proto, į viešumą žvelgė kiek kitaip. 89-erių buvęs astronautas ir šiandien yra aktyvus tviteryje, kuriame apstu jo nuotraukų vilkint JAV vėliavos motyvais padabintus rūbus. Tačiau 8-ame dešimtmetyje jis turėjo nemažų sunkumų – kentėjo nuo depresijos ir priklausomybės alkoholiui, dukart išsiskyrė su žmona, prarado turtą ir kurį laiką pardavinėjo „Cadillac“ automobilius.

Jau būdamas brandaus amžiaus B. Aldrinas grįžo į viešumą – nusifilmavo trumpuose filmų ir serialų, tokių kaip „Transformeriai 3“ ar „Didžiojo sprogimo teorija“, epizoduose, 2010 m. dalyvavo populiariame JAV šokių TV projekte.

Mėnulį keistų į Marsą

Trečiasis Mėnulio pionierius M. Collinsas yra prisiminęs, kad likus mėnesiams iki misijos pradžios jis su žmona vengė kalbėti apie užduoties pavojingumą, tačiau tylomis svarstė, kad šansai likti gyviems yra 50 ir 50. Tačiau labiausiai jis bijojo ne mirties, rašo „Esquire“, o to, kad bus vienintelis likęs gyvas.

„Jie žinojo, aš žinojau, kad jei jie dėl kokios nors priežasties negalės pakilti, aš nieko negalėsiu padaryti, – per vieną iš misijos minėjimų sakė M. Collinsas. – (Modulyje) „Columbia“ neturėjau nusileidimo įrangos, nebūčiau galėjęs nusileisti ir jų išgelbėti.“

M. Collinsą baugino ne vienatvė sukant ratus aplink Mėnulį, kol jame dirbo N. Armstrongas ir B. Aldrinas, o vienatvė grįžtant be jų.

„Jeigu jiems nepavyktų pakilti nuo paviršiaus arba jie kristų atgal pakilę, aš neketinau nusižudyti. Aš grįšiu namo, nedelsdamas, bet būsiu pažymėtas iki gyvenimo galo, tą žinojau“, – sakė astronautas.

Mažiausiai žinomo „Apollo 11“ įgulos nario gyvenimas po misijos susiklostė ramiausiai. Palikęs NASA, 1970 m. jis gavo darbą JAV Valstybės departamente, vėliau tapo vadovu Smithsonian muziejuje, o galiausiai pradėjo savo verslą kosmoso skrydžių konsultavimo srityje.

Klausiamas, ar nebuvo apmaudu atsidurti taip arti Mėnulio ir juo nežengti, kaip tai pirmą kartą istorijoje padarė jo pakeleiviai, M. Collinsas atsako vienareikšmiškai.

„Aš nuoširdžiai jaučiausi pagerbtas galėdamas būti „Apollo 11“ dalimi, turėti vieną iš tų trijų vietų. Ar aš turėjau geriausią iš trijų? Ne. Bet ar aš buvau patenkintas ta, kurią turėjau? Taip! Ir nejaučiu jokio nusivylimo, apmaudo ar kažko panašaus. Esu labai, labai laimingas dėl viso to“, – 1997 m. kalbintas NASA metraščiams sakė jis.

M. Collinsas su žmona Pat gyveno iki jos mirties 2014 m., pora kartu užaugino tris vaikus. 2009 m. buvęs astronautas sakė dienas leidžiantis „bėgiodamas, važinėdamas dviračiu, plaukiodamas, žvejodamas, tapydamas, gamindamas maistą, skaitydamas, jaudindamasis dėl svyravimų akcijų biržoje ir ieškodamas gero cabernet vyno už mažiau nei 10 dolerių“.

O apie kosmosą M. Collinsas iki šiol kalba su neblėstančia aistra. Šių metų balandį publikuotame interviu Space.com amerikietis pusiau juokais sakė, kad jeigu galėtų, 1969 m. būtų pasirinkęs kitą maršrutą: „Mėnulis yra kur kas mažiau įdomus nei Marsas. Jeigu galėčiau perrašyti istoriją, mieliau būčiau pirmosios įgulos kelionėje į Marsą nariu“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt