Pasaulyje

2019.07.18 15:42

Nausėda Lenkijoje turės progą susitikti su Trumpu

BNS, LRT.lt 2019.07.18 15:42

JAV prezidentas Donaldas Trumpas lankysis Lenkijoje, kur rugsėjo 1 dieną vyks Antrojo pasaulinio karo pradžios 80-ųjų metinių minėjimas, ketvirtadienį pranešė lenkų vicepremjeras. Į renginį prieš kelias dienas pakviestas ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

„Prezidentas Trumpas tikrai dalyvaus, jau turime patvirtinimą; bus ir kitų valstybių vadovų – šie vizitai dabar tvirtinami“, – naujienų portalui WP.pl sakė Lenkijos vicepremjeras Jacekas Sasinas.

Jis nepranešė daugiau detalių apie D. Trumpo vizitą, tačiau pranešama, kad JAV vadovas į Varšuvą atvyks rugpjūčio 31-ąją.

J. Sasinas neinformavo, kurių šalių vadovai dalyvaus minėjime, tačiau patvirtino, kad dėl prieš penkerius metus Maskvos įvykdytos Ukrainai priklausančio Krymo aneksijos į iškilmes nebuvo pakviestas Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

„Būtų netinkama minėti ginkluotos agresijos prieš Lenkiją metines dalyvaujant lyderiui, kuris šiandien taip elgiasi savo kaimynės atžvilgiu“, – portalui WP.pl sakė vicepremjeras.

G. Nausėdą atvykti pakvietė prezidentas Andrzejus Duda, su kuriuo jis susitiko antradienį.

Lankys karius

Žiniasklaidos teigimu, per vizitą Lenkijoje D. Trumpas taip pat susitiks su JAV kariais. Šalyje drauge su NATO pajėgomis rotaciniu principu tarnauja apie 5 tūkst. amerikiečių karių.

Anksčiau Sovietų Sąjungos dominuotoje Rytų Europoje įsikūrusi NATO narė Lenkija jau seniai norėjo didesnio JAV karinio kontingento.

Išgąsdinta agresyvių Rusijos žingsnių pastarąjį dešimtmetį, kai buvo užgrobtos tam tikros Gruzijos ir Ukrainos teritorijos, Lenkija siekė turėti nuolatinę JAV bazę.

D. Trumpas praėjusį mėnesį paskelbė, kad šalis nusiųs 1 000 papildomų karių į Lenkiją, bei perspėjo Vokietiją, kad daro save Maskvos „įkaite“, nes pernelyg kliaujasi rusiškais energetikos ištekliais.

Po Maskvos 2014 metais įvykdytos Ukrainos Krymo regiono aneksijos baiminantis Rusijos agresijos, NATO per 2016 metų liepos viršūnių susitikimą Varšuvoje nusprendė Lenkijoje ir trijose Baltijos valstybėse dislokuoti keturis rotuojamus tarptautinius batalionus.