Pasaulyje

2019.07.18 10:33

Turkija ragina JAV atšaukti sprendimą dėl pašalinimo iš F-35 programos

BNS2019.07.18 10:33

Ankara paskelbė, kad Vašingtono sprendimas užblokuoti Turkijos dalyvavimą naikintuvų F-35 programoje prieštarauja „Aljanso dvasiai“, ir paragino atšaukti šį sprendimą.

Suduodama rimtą smūgį ilgamečių sąjungininkių santykiams, JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija trečiadienį patvirtino, kad Turkijai nebebus leidžiama dalyvauti radarais sunkiai susekamų NATO naikintuvų F-35 programoje, Ankarai įsigijus rusiškų oro erdvės gynybos raketų sistemų.

Jungtinėse Valstijose gaminami „F-35 Joint Strike Fighter“ „negali būti suderinami su Rusijos žvalgybos duomenų rinkimo platforma, kuri bus naudojama siekiant sužinoti apie jų pažangius pajėgumus“, sakė Baltųjų rūmų atstovė Stephanie Grisham.

JAV būgštauja, jog jei NATO narė Turkija integruos S-400 į savo gynybos sistemą, esama rizikos, kad slapti duomenys apie radarų neaptinkamus naujos kartos naikintuvus F-35 gali patekti į Rusijos rankas.

Turkijos užsienio reikalų ministerija ketvirtadienį atmetė šiuos teiginius ir sakė, kad sprendimui trūksta „teisėto pateisinimo“.

Praėjusią savaitę pirmieji rusiškų oro erdvės gynybos sistemų komponentai buvo atgabenti į Turkiją. Ankara nusprendė tęsti šį įsigijimą, atmetusi JAV ir kitų NATO sąjungininkių perspėjimus, kad tai gali paveikti jų ryšius.

„Raginame Jungtines Valstijas atšaukti šią klaidą, padarysiančią neatitaisomos žalos mūsų strateginiams ryšiams“, – nurodė turkų ministerija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.