Pasaulyje

2019.07.14 19:55

Galingosios Europos šalys ragina užbaigti eskalaciją dėl Irano

BNS 2019.07.14 19:55

Trys galingiausios Europos šalys sekmadienį paragino užbaigti eskalaciją ir vystyti dialogą dėl Irano branduolinės programos, toliau tvyrant įtampai tarp Teherano ir Jungtinių Valstijų.

Britanija, Prancūzija ir Vokietija pareiškė nerimą, kad 2015 metų pasirašytas dokumentas dėl Irano branduolinės programos stabdymo gali iširti, tačiau tvirtino, jog Teheranas turi galimybių išsaugoti susitarimą.

„Manome, kad atėjo laikas elgtis atsakingai ir ieškoti kelio sustabdyti įtampos eskalaciją bei tęsti dialogą“, – rašoma Eliziejaus rūmų paskelbtame trijų valstybių pareiškime.

Jis buvo paviešintas Prancūzijos prezidentui Emmanueliui Macronui, Vokietijos kanclerei Angelai Merkel ir aukšto rango Jungtinės Karalystės kabineto ministrui Davidui Lidingtonui susitikus Paryžiuje.

„Rizika yra tokia (didelė), kad būtina visoms susitarimo šalims sustoti ir persvarstyti galimas jų veiksmų pasėkmes“, – teigiama pareiškime.

Minimos trys Europos šalys buvo esminės derantis dėl 2015 metų susitarimo, turėjusio apriboti Irano branduolinę programą mainais į sankcijų Teheranui atšaukimą.

Tačiau JAV prezidentas Donaldas Trumpas pernai paskelbė, jog Vašingtonas traukiasi iš susitarimo, taip nuvildamas sąjungininkes Europoje.

Po to Iranas pradėjo labiau sodrinti uraną, piktindamasis, jog šalies ekonomika nejaučia sankcijų palengvėjimo, o tai paskatino dar gilesnį Vašingtono įsiūtį.

„Esame labai susirūpinę dėl Irano sprendimo kaupti ir sodrinti uraną, viršijant nustatytas ribas“, – teigiama Europos valstybių pranešime.

Jos tvirtino, kad toliau palaikys Irano susitarimą, tačiau pabrėžė, jog dokumento įgyvendinimas „visiškai priklauso nuo Irano“.

Irano susitarimas buvo pasirašytas baiminantis, kad Teheranas kuria branduolinį ginklą.