Pasaulyje

2019.07.14 09:36

Nauji įtarimai Trumpui: JAV iš branduolinio susitarimo su Iranu pasitraukė, nes jį pasirašė Obama?

atnaujinta 10.10
LRT RADIJAS, ELTA 2019.07.14 09:36

Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas iš Irano branduolinio susitarimo pasitraukė, nes jį pasirašė pirmtakas Barakas Obama, skelbia BBC.

Apie tai kalbama naujai nutekintoje buvusio britų ambasadoriaus Vašingtone atmintinėje. Joje Kimas Darrochas Amerikos pasitraukimą vadina „vandalizmo aktu“, nes D. Trumpas tai esą padarė dėl asmeninių priežasčių.

Įvairūs K. Darrocho susirašinėjimai jau buvo paviešinti ir anksčiau – dėl jų pasipylus kritikai, diplomatas buvo priverstas atsistatydinti.

Nustatyta dokumentus nutekinusio asmens tapatybė

Didžiosios Britanijos policija nustatė, kas nutekino žiniasklaidai diplomatinius dokumentus, kuriuose Jungtinės Karalystės ambasadorius Vašingtone K. Darrochas kritikavo dabartinį Baltųjų rūmų šeimininką D. Trumpą. Tai sekmadienį pranešė laikraštis „The Sunday Times“, remdamasis šaltiniais vyriausybėje.

„Jie (policija) panaudos visą valstybės galią. Jie mano, kad žino, kas atsakingas už nutekinimą. Dabar reikia parengti bylą, kuri bus nagrinėjama teisme. Tai buvo žmogus, turėjęs prieigą prie istorinių failų“, – sakė leidiniui neįvardytas šaltinis.

„The Sunday Times“ žiniomis, Skotland Jardas kartu su Didžiosios Britanijos užsienio žvalgybos tarnyba MI 6 ir URM, kuri atlieka savo vidaus tyrimą, taip pat nustatė, kad nutekinimas nebuvo užsienio valstybės programišių atakos padarinys.

D. Trumpas antradienį tviteryje sukritikavo Didžiosios Britanijos ambasadoriaus Jungtinėse Valstijose veiklą, pavadino jį „kvailiu“ ir pareiškė, kad Amerikos administracija nebeturės su juo reikalų. Griežtų JAV prezidento pareiškimų britų ambasadoriaus adresu priežastis buvo liepos 6 d. laikraščio „The Daily Mail“ tinklalapyje paskelbtos pranešimų, kuriuos K. Darrochas siuntė savo vadovybei, ištraukos.

Jo korespondencijoje, Londono gautoje nuo 2017-ųjų iki pastarojo meto, buvo daug nepalankių atsiliepimų apie Baltųjų rūmų šeimininką ir jo komandą: D. Trumpo administraciją ambasadorius vadino nekompetentinga ir bejėge, o pačiam prezidentui pranašavo gėdingą karjeros pabaigą. K. Darrochas taip pat rašė, kad „rusų finansininkai“ skolino pinigų D. Trumpui ar jo šeimos nariams.

Kilu skandalui, K. Darrochas trečiadienį atsistatydino, nors Didžiosios Britanijos URM, ministrų kabinetas ir premjerė Theresa May teigė, kad tebepasitiki ambasadoriumi. Jų manymu, diplomatas turi teisę reikšti savo nuomonę dokumentuose, kurie nėra skelbiami. Penktadienį dėl nutekinimo Skotland Jardas pradėjo tyrimą.

Lūžtantis Irano branduolinis susitarimas

Per pastarąsias dvi savaites Iranas sulaužė du svarbius įsipareigojimus pagal 2015 metų branduolinį susitarimą, kurį tais metais pasirašė Iranas, JAV, Jungtinė Karalystė (JK), Prancūzija, Kinija, Rusija ir Vokietija.

Daugiašaliu susitarimu tarp Irano ir galingųjų pasaulio valstybių buvo siekiama užkirsti Iranui kelią pasigaminti branduolinę bombą. Mainais už tai Iranui buvo atšauktos ekonominės sankcijos. Tačiau JAV pernai vienašališkai pasitraukus iš susitarimo ir atnaujinus griežtas ekonomines sankcijas Irano bankininkystės ir naftos sektoriams, susitarimo ateitis tapo neaiški.

Atnaujinus sankcijas, Irano ekonomika patyrė nuosmukį ir Teheranas ragino likusias susitarimo šalis padėti jam apeiti JAV sankcijas. Palaipsniui paaiškėjo, kad ši užduotis nėra paprasta, ir praėjus metams po JAV pasitraukimo iš susitarimo, Iranas pareiškė, kad neteko kantrybės dėl tariamo Europos šalių neveiklumo, ir nustos laikytis kai kurių įsipareigojimų pagal branduolinį susitarimą.