Pasaulyje

2019.07.11 16:33

Big Benas švenčia gimtadienį – laikrodžio svarba ryški visam pasauliui

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.11 16:33

Ketvirtadienį minimas Londono Big Beno laikrodžio 160-asis gimtadienis. Dėl vykstančių restauracijos darbų bokšte ši sukaktis minima tyloje. Pagrindinio architekto teigimu, šis laikrodis buvo itin svarbus ne tik Britanijai, bet ir pasauliui, nes pagal jį buvo įvestas koordinuotas pasaulinis laikas.

Vienas žymiausių pasaulio objektų švenčia 160 metų sukaktį. Londono centre esantis parlamento laikrodis – Big Benas – pirmą kartą gimtadienį mini tyloje. Jau dvejus metus šis laikrodis restauruojamas. Pagrindinis architektas teigia, kad rekonstruojant buvo staigmena sužinoti originalią laikrodžio spalvą.

„Autentiška laikrodžio rašmenu spalva buvo mėlyna. Juodi jie tapo, manome, maždaug 1930-aisiais. Didžiuliai akmenų restauravimo darbai bokšte vyko tarp 1928 ir 1934-ųjų, tuo metu ir galėjo būti perdažyta. Tiksliai nežinome“, – teigia parlamento rūmų pagrindinis architektas Adamas Watrobskis.

Big Benas buvo labai svarbus įvedant pasaulinį laiką. Būtent šis laikrodis 19 amžiaus viduryje rodė vadinamąjį „geležinkelių laiką“, pagal kurį traukinių grafiką sudarydavo šalies geležinkeliai. Šis laikas vadinamas Grinvičo laiku.

„1847 m. buvo pradėtas naudoti Grinvičo laikas, o laikrodis pradėjo veikti 1859-aisiais – prieš 160metų. Jis įcementavo Grinvičo laiko zoną visiems, nes pagal jį galėjai nusistatyti kišeninį laikrodį. Tuomet 1884-aisiais buvo Įvestas pasaulinis koordinuotas laikas, paremtas Grinvičo laiku. Big Benas turėjo tam didžiulią įtaką, ypač Londone ir visoje Britanijoje“ – sako A. Watrobskis.

Viktorijos laikų monumento rekonstrukcija vyksta pagal planą, tačiau pradėję rekonstruoti bokštą darbininkai susidūrė su neplanuotais sunkumais.

Pagrindinis architektas žada, kad nepaisant iššūkių, darbai bus laiku baigti. Big Benas tyloje bus dar mažiausiai dvejus metus. Visuomenei tylintis Big benas nepatinka, tad bent jau per didelius minėjimus jis atgyja. Reguliarius Big Beno dūžius Londono gyventojai ir pasaulis turėtų vėl išgirsti 2021-aisias.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 6:51 min.

Žinios. Naglis Puteikis grįžta į „valstiečių“ frakciją Seime