Pasaulyje

2019.07.11 07:59

Iranas mėgino sulaikyti britų tanklaivį, atsitraukė po karo laivų perspėjimų

atnaujinta 10.03
ELTA, BNS 2019.07.11 07:59

Jungtinės Karalystės vyriausybė ketvirtadienį paskelbė, kad trys iraniečių laivai nesėkmingai bandė sustabdyti komercinį britų laivą Hormūzo sąsiauryje. JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį perspėjo Teheraną artimiausiu metu svariai padidinsiąs sankcijas.

Grasinimą nulėmė tai, kad Irano laivai kelis kartus mėgino sulaikyti britų naftos tanklaivį, plaukusį per įlankos vandenis.

Jungtinės Karalystės Vyriausybės pranešime sakoma, kad iraniečių laivai pasitraukė tik po „žodinių įspėjimų“, kuriuos paskelbė britų karinio jūrų laivyno laivas, lydėjęs komercinį „British Heritage“.

„Esame sunerimę dėl šio veiksmo ir toliau raginame Irano valdžią deeskaluoti situaciją regione“, – teigiama britų vyriausybės pranešime.

Irano revoliucinė gvardija savo ruožtu paneigė šiuos kaltinimus ir sakė, kad jei būtų gavusi įsakymų sulaikyti kokį nors laivą, būtų nedelsdama juos įvykdžiusi.

Pusiau oficiali naujienų agentūra „Fars“ ankstų ketvirtadienį paskelbė gvardijos laivyno pareiškimą, kuriame tvirtinama, kad „nebuvo jokių susirėmimų su užsieniečių laivais, ypač – Anglijos laivais“.

Gibraltaro – Britanijos valdos Pirėnų pusiasalio pietuose – pareigūnai praėjusią savaitę sulaikė Irano tanklaivį dėl įtarimų, kad jis gabeno neperdirbtą naftą į Siriją, taip pažeisdamas Europos Sąjungos sankcijas. Teheranas tada perspėjo, kad šis veiksmas sulauks neigiamų pasekmių.

Apie sankcijų sugriežtinimą D. Trumpas parašė savo tviterio paskyroje tuo metu, kai Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono diplomatijos patarėjas kalbėjosi su Irano prezidentu, siekdamas išsaugoti 2015 metų susitarimą. D. Trumpo žinutė tapo baigiamuoju E. Macrono patarėjo vizito Teherane akordu.

2015 metų susitarimas tarp Irano ir kitų galingųjų pasaulio valstybių Iranui pažadėjo sankcijų atšaukimą, ekonominės naudos ir šalies izoliacijos pabaigą, dėl šių privalumų Iranas turėjęs apriboti šalies branduolinę programą.

Teheranas sako dabar jau praradęs kantrybę dėl daugiau nei metus trukusio ryškaus Europos šalių neveiklumo po to, kai D. Trumpas savavališkai patraukė JAV iš susitarimo ir Iranui vėl paskyrė sankcijas.

Įtampa tarp Vašingtono ir Teherano paaštrėjo paskutinėmis savaitėmis, kai JAV apkaltino Iraną įvykdžius keletą atakų prieš tanklaivius Omano įlankoje, taip pat pašovus amerikiečių bepilotę skraidyklę.

Trečiadienį ginkluoti Irano laivai mėgino sulaikyti britų naftos tanklaivį, bet jiems kelią užkirto Karališkojo jūrų laivyno fregata.

Irano atstovai Hormūzo sąsiaurį kirsti bandžiusiam tanklaiviui įsakė pakeisti kryptį ir sustoti netolimuose Irano teritoriniuose vandenyse, skelbė CCN atstovai, cituodami du amerikiečių pareigūnus.

JAV orlaivis incidentą nufilmavo. Vaizdo įraše matyti, kad įvykis pasibaigė po to, kai fregata, lydėjusi tanklaivį, į Irano laivus nukreipė ginklus ir taip šiuos atbaidė, nurodė CNN agentūra.