Naujienų srautas

Pasaulyje2019.07.10 18:05

Trumpas įspėjo Iraną, kad greitu metu bus gerokai sugriežtintos jam taikomos sankcijos

JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį apkaltino Iraną jau seniai slapta sodrinant uraną ir įspėjo, kad JAV sankcijos Iranui greitu metu bus „žymiai sugriežtintos“.

D. Trumpo įspėjimas pasirodė praėjus kelioms dienoms po to, kai Iranas paskelbė, kad didina urano prisodrinimo laipsnį virš 3,67 proc. ribos, kuri buvo numatyta 2015 metais pasiektame daugiašaliame branduoliniame susitarime.

Dar savaitę anksčiau Teheranas paskelbė viršijęs susitarimu įtvirtintą 300 kg mažai prisodrinto urano atsargų limitą.

Per pastarąsias dvi savaites Iranas sulaužė du svarbius įsipareigojimus pagal 2015 metų branduolinį susitarimą, kurį tais metais pasirašė Iranas, JAV, Jungtinė Karalystė (JK), Prancūzija, Kinija, Rusija ir Vokietija.

Daugiašaliu susitarimu tarp Irano ir galingųjų pasaulio valstybių buvo siekiama užkirsti Iranui kelią pasigaminti branduolinę bombą. Mainais už tai Iranui buvo atšauktos ekonominės sankcijos. Tačiau JAV pernai vienašališkai pasitraukus iš susitarimo ir atnaujinus griežtas ekonomines sankcijas Irano bankininkystės ir naftos sektoriams, susitarimo ateitis tapo neaiški.

Atnaujinus sankcijas, Irano ekonomika patyrė nuosmukį ir Teheranas ragino likusias susitarimo šalis padėti jam apeiti JAV sankcijas. Palaipsniui paaiškėjo, kad ši užduotis nėra paprasta, ir praėjus metams po JAV pasitraukimo iš susitarimo, Iranas pareiškė, kad neteko kantrybės dėl tariamo Europos šalių neveiklumo, ir nustos laikytis kai kurių įsipareigojimų pagal branduolinį susitarimą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi