Pasaulyje

2019.07.10 16:32

Kandidatė į EK pirmininkus tikisi, kad Britanija atsisakys „Brexito“

BNS 2019.07.10 16:32

Kandidatė į Europos Komisijos (EK) pirmininkus Ursula von der Leyen trečiadienį pareiškė besitikinti, kad Didžioji Britanija atsisakys „Brexito“ ir paragino Londoną „susitvarkyti“ užsitęsusį šalis išstojimo iš bloko procesą.

U. von der Leyen geru pavadino „Brexit“ susitarimą, kurį išsiderėjo premjerė Theresa May, bet atmetė britų parlamentarai. Vokiečių politikė taip pat leido suprasti, kad jai stojus prie EK vairo, ši pagrindinė Bendrijos vykdomosios valdžios struktūra, kaip ir dabar, nebus linkusi pradėti naujų derybų.

Ji perspėjo du Th. May siekiančius pakeisti pretendentus – Borisą Johnsoną ir Jeremy Huntą, kad nuo „Brexit“ proceso „tono ir pozicijos“ priklausys būsimi Britanijos ir ES santykiai.

Abu politikai žada derėtis su Briuseliu dėl palankesnių sąlygų Britanijai arba leisti šaliai išstoti be jokios sutarties, tačiau ES kategoriškai atsisako pradėti naujas derybas.

Praėjus trejiems metams po referendumo, per kurį britai netikėtai nubalsavo už išstojimą iš bloko, Jungtinėje Karalystėje „Brexit“ vertinamas itin prieštaringai.

U. von der Leyen, nors ir pareiškė besitikinti, kad Britanija liks Bendrijos narė, paragino Londoną rasti išeitį iš politinės aklavietės.

„Nors vis dar tikiuosi, kad pasiliksite, esame suinteresuoti, kad jūs susitvarkytumėte reikalus. Turime susitarimą, kurio dar nepasirašė abi šalys, taip pat turime apsidraudžiamąją priemonę“, – į vieno britų Europos parlamentaro klausimą atsakė U. von der Leyen, stojusi prieš parlamento centristus.

„Manau, kad tai yra geras susitarimas, bet jūsų prievolė ir kilni užduotis – susitvarkyti reikalus“, – pridūrė ji, komentuodama „Brexit“ pirmąkart po jos kandidatūros iškėlimo.

Ekscentriškas buvęs Londono meras B. Johnsonas, laikomas aiškiu favoritu perimti Th. May pareigas, pareiškė, kad Jungtinė Karalystė išstos iš bloko spalio 31 dieną be sutarties, jei ES nepasiūlys Londonui palankesnių sąlygų, ypač dėl kontroversiškos „apsidraudžiamosios priemonės“ – teisinės garantijos išlaikyti Airijos sieną atvirą.

Jis taip pat pagrasino, kad siekdamas sušvelninti chaotiško „Brexit“ be susitarimo poveikį panaudotų 39 mln. svarų (43 mln. eurų), skirtų apmokėti „skyrybų“ su bloku sąskaitą. Toks žingsnis neabejotinai įsiutintų kitas ES valstybes, nes jos palaikytų tai prisiimtų įsipareigojimų laužymu.

Po pasitraukimo iš bloko JK turės derėtis su ES dėl partnerystės prekybos srityje, todėl U. von der Leyen perspėjo, kad nuo pat pradžių gadinti santykius būtų pavojinga.

„Jei „Brexit“ vis tik įvyks, esu įsitikinusi, kad itin svarbus būtų tonas ir pozicija, kuriais įvyktų „Brexit“, – sakė ji.

„Kadangi „Brexit“ nėra pabaiga, o būsimų santykių pradžia, gyvybiškai svarbu, kad mes glaudžiai bendradarbiautumėme“, – pabrėžė kandidatė į EK pirmininkus.