Pasaulyje

2019.07.10 13:11

Nepaisydama ES perspėjimų Turkija žada toliau ieškoti prie Kipro dujų ir naftos

BNS 2019.07.10 13:11

Turkija trečiadienį pažadėjo toliau vykdyti gręžimo darbus prie Kipro, nepaisydama Europos Sąjungos raginimo nutraukti „nelegalią veiklą“. 

Didžiulio dujų telkinio atradimas rytinėje Viduržemio jūros dalyje išprovokavo ES nario Kipro ir Turkijos ginčą. Ankara praėjusį mėnesį į regioną ieškoti naftos ir dujų nusiuntė antrą savo laivą, „Yavuz“.

„Mūsų laivo „Yavuz“ gręžimo darbai turi teisinį ir teisėtą pagrindą, – sakoma Turkijos užsienio reikalų ministerijos pareiškime. – Atmetame Graikijos užsienio reikalų ministerijos ir ES pareigūnų pareiškimą, kuriuo mūsų šalies veikla vadinama neteisėta.“

Gegužės mėnesį Ankara į Kipro išskirtinę ekonominę zoną atsiuntė laivą „Fatih“ pradėti gręžimo darbų, o „Yavuz“ praėjusį mėnesį buvo nusiųstas ieškoti naftos ir dujų toliau į rytus.

ES pirmadienio pareiškime sakoma, kad antras Turkijos bandymas ieškoti naftos ir dujų yra „nepriimtina eskalacija“. Anksčiau blokas perspėjo Ankarą nutraukti „neteisėtą veiklą“ ir pagrasino priešingu atveju imtis sankcijų.

Europos Vadovų Taryba sakė svarstanti „atitinkamas priemones“ dėl antro žvalgymo ir atsakysianti „visiškai solidariai su Kipru“.

JAV ir Egiptas šią savaitę prisidėjo prie kritikų choro. Vašingtonas paragino turkų pareigūnus „sustabdyti operacijas“.

Ankara sako, kad savo veiksmais nepažeidžia tarptautinės teisės ir gręžimo darbus vykdo savo šelfe.