Naujienų srautas

Pasaulyje2019.07.10 10:34

TATENA spręs, ką daryti su uraną vis labiau sodrinančiu Iranu

Šiandien Austrijos sostinėje vyks neeilinis Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) posėdis, skirtas Irano branduolinei programai.

Prispaustas Jungtinių Valstijų ekonominių sankcijų, teokratinis Teherano režimas nusprendė didinti urano gavybą ir jo sodrinimą.

JAV draudimas pirkti Irano naftą smarkiai pakenkė Irano ūkiui, bet šalį valdantis teokratinis režimas paskelbė, kad į tai atsakys kas du mėnesius atšaukdamas vis naujus įsipareigojimus pagal ammerikiečių atšauktą 2015-ųjų branduolinės programos ribojimo sutartį.

„Dabartinė padėtis reikalauja tam tikrų pokyčių. Manau, nėra kito kelio kaip panaudoti vienintelį mūsų turimą svertą, nes kito būdo paspausti Europą ir Ameriką nėra“, – žurnalistams sakė vienas Teherano gyventojas.

Šiandien TATENA atstovai turėtų oficialiai patvirtinti informaciją, kurią jau išplatino Europos Sąjungos šalims, Amerikiečiams bei kinams.

„Tarptautinė atominės energijos agentūra jau patvirtino, kad Iranas sodrina uraną virš 3,67 proc. ribos, kurią nustatė „Bendras visaapimantis veiksmų planas“. Kaip jau sakėme, mums labai neramu, kad tai prasidėjo, ir ne tik tai. Prieš kelias dienas Iranas viršijo „plano“ numatytą maksimalią urano atsargų ribą“, – teigė ES atstovė Maja Kocijancic.

Irano atstovai tvirtina, kad Bushero atominei jėgainei reikia 5 proc. prisodrinimo urano, bet jie neatmeta galimybės sodrinti ir iki 20-ies. Tai reikštų, kad maždaug per metus Iranas galėtų pasigaminti atominei bombai tinkamo 90-ies procentų grynumo urano. JAV kalbėdamas per Izraelį remiančio įtakingų krikščionių evangelistų suvažiavimą svarbiausias prezidento Donaldo Trumpo patarėjas Johnas Boltonas priminė, kad 2015-ųjų susitarimą lėmė būtent Amerikos ekonominės sankcijos.

„Lapkritį atkūrėme triukškinančias sankcijas, kurios ir privertė Iraną sėsti prie derybų stalo. Bet tuo nebaigėme. Prezidento tikslas – išsikovoti naują susitarimą geriausiai atitinkantį Jungtinių Valstijų interesus“, – sakė J. Boltonas.

„Mes ir toliau spausime Irano ekonomiką ir, vadovaujant prezidentui D. Trumpui, Amerika niekada neleis Iranui įgyti branduolinio ginklo“, – pridėjo JAV viceprezidentas Mike`as Pence`as.

Savo ruožtu, Europos valstybės, nors ir negalėdamos apeiti Vašingtono sankcijų, vis vien tęsia derybas su Iranu. Su tokiu uždaviniu šiandien Teheraną turėtų aplankyti vienas aukščiausių Prancūzijos prezidento diplomatinių patarėjų Emanuelis Bonnas.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 3:09 min.

Žinios. Po vienintelių kandidatų į Jungtinės Karalystės premjero postą debatų – dar daugiau neaiškumo dėl „Brexit“ plano
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi