Pasaulyje

2019.07.09 13:12

Afganistano valdžios ir Talibano derybose susitarta dėl gairių taikai įtvirtinti

ELTA2019.07.09 13:12

Svarbioje taikos tarp Talibano atstovų ir įtakingų afganų konferencijoje, manoma, buvo padėtas gana tvirtas pagrindas tolesnėms deryboms – susitarta dėl „gairių taikai Afganistane įtvirtinti“, skelbia BBC.

Tai suteikia daugiau vilties, kad jau 18 metų Afganistane besitęsiantis konfliktas bus kada nors nutrauktas.
Susitarimu buvo nuspręsta užkirsti kelią civilių žūtims Afganistane ir ginti moterų teises „Islamo sistemoje“.

Pirmadienį Afganistano valdžios ir Talibano atstovai bei JAV derybininkai susirinko į dviejų dienų Taikos konferenciją Dohoje. Tai jau septintasis afganų ir Talibano atstovų derybų ratas tarpininkaujant JAV. Pirmadienį derybos sekėsi neblogai, buvo priimtos taikos gairės.

Antradienį derybos toliau tęsiamos, tikimasi priimti susitarimą, kad JAV iš šalies patrauks dislokuotas karines pajėgas, o mainais už tai turi būti garantuota, kad Afganistanas nebebus naudojamas kaip terorizmo bazė.

Vis dėlto Talibanas atsisako su afganų vyriausybe derėtis tiesiogiai. Jie reikalauja, kad JAV pirmiausia paskelbtų atsitraukimo iš Afganistano datą – tada Talibano atstovai sutiktų derėtis ir su afganais.

JAV atstovai sako, kad vien tai, kad afganų vyriausybė ir Talibano atstovai bei kiti diplomatai susėdo vienoje salėje, jau yra didelis laimėjimas. Priimtas neįpareigojantis susitarimas, pasak JAV atstovų, yra ne sutartis, bet tam tikros diskusijos užuomazgos. Pagrindinės taikos gairių sąlygos yra perkeltųjų asmenų repatriacija ir nulinis kitų šalių kišimasis į Afganistano reikalus. Įgyvendinus šias sąlygas žadama mažinti Afganistane žūstančių civilių skaičius.

Bendrame pareiškime buvo pabrėžiama, kad Afganistano žmonės „kasdien susiduria su didele kančia“, Afganistanas privalo išvengti dar vieno karo, todėl susitarimas tarp įvairių Afganistano visuomenės sluoksnių yra būtinas.
Svarbiausias afganams rūpimas klausimas yra nuolatinių išpuolių – ugnies – nutraukimas.

Pastarosiomis savaitėmis Talibano vykdomi savižudžių susisprogdinimai Afganistane buvo dar labiau padažnėję – bombos detonuotos Kabule ir Gaznyje.