Naujienų srautas

Pasaulyje2019.07.09 08:21

Maduro skelbia derybų su Venesuelos opozicija pradžią

atnaujinta 10.29
BNS 2019.07.09 08:21

Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro pirmadienį pareiškė, kad Barbadose prasidėjo jo delegacijos derybos su opozicija ir kad per jas jis tikisi pasiekti konkrečių rezultatų.

„Barbadoso saloje prasidėjo dialogo su Venesuelos opozicija procesas dalyvaujant Norvegijos vyriausybei“, – per valstybinę televiziją pareiškė N. Maduro.

„Labai daug vilčių žadanti pradžia; turiu atitinkamą mūsų delegacijos vadovo pareiškimą šią derybų dieną“, – teigė prezidentas.

Išvakarėse Venesuelos ryšių ir informacijos ministras Jorge Rodriguezas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad vyriausybė „atsižvelgia į didžiulį venesueliečių norą (...) sureguliuoti mūsų socialinius ir politinius klausimus griežtai laikantis demokratinių normų ir mūsų Konstitucijos“.

Ministras taip pat pasmerkė opozicijos lyderio Juano Guaido sekmadienį paskelbtą pareiškimą, jog jo delegacija „dalyvaus susitikime su uzurpatoriaus režimo atstovais Barbadose, kad pradėtų derybas dėl diktatūros užbaigimo“.

Kiek anksčiau Norvegijos užsienio reikalų ministerija informavo, jog Venesuelos vyriausybės atstovai ir opozicija susitarė atnaujinti derybas.

Abiejų konflikto šalių delegacijos pirmadienį ryte atvyko į Barbadosą atnaujinti diskusijų. Ankstesnis derybų ratas Norvegijoje nedavė apčiuopiamų rezultatų.

„Esu nusiteikęs labai optimistiškai... Šiandien jie diskutavo penkias valandas. Manau, kantriai, žingsnis po žingsnio, mums pavyks rasti kelią į taiką“, – sakė N. Maduro, kurio kreipimąsi transliavo valstybinė televizija VTV.

Prezidentas sakė, kad derybų darbotvarkėje numatyti šeši punktai, tačiau daugiau jokių detalių nepateikė.

„Jei bus dirbama geranoriškai ir nesikišant amerikiečiams, esu tikras, kad pasieksime susitarimą“, – sakė N. Maduro, kaltinantis Jungtines Valstijas, kad šios kursto krizę Venesueloje.

Diskusijos Barbadose yra jau trečiasis Venesuelos valdžios ir opozicijos derybų ratas nuo gegužę surengto pirmojo susitikimo Osle. J. Guaido praėjusią savaitę tvirtino, kad neatnaujins derybų su N. Maduro „žudikiška diktatūra“, areštinėje mirus karininkui, suimtam dėl įtarimų dalyvavus sąmoksle įvykdyti valstybės perversmą.

Karinio jūrų laivyno atsargos karininko Rafaelio Acostos Arevalo mirtį gaubiančios įtartinos aplinkybės sulaukė tarptautinio pasmerkimo.

Sekmadienį J. Guaido pareiškė, jog nori derybų, nes viliasi, kad jos atvers kelią nuo 2013-ųjų prezidento postą užimančio N. Maduro pasitraukimui. Jis reikalauja, kad būtų sudaryta pereinamojo laikotarpio vyriausybė, o vėliau organizuoti „laisvi rinkimai su tarptautiniais stebėtojais“.

Nualinta krizių

Venesuelą yra apėmusi ekonominė krizė ir politinė priešprieša tarp prezidento N. Maduro vyriausybės ir Nacionalinės Asamblėjos pirmininko J. Guaido.

Opozicijos lyderis J. Guaido šių metų pradžioje pasiskelbė laikinuoju šalies prezidentu; jį pripažįsta JAV ir daugiau kaip 50 kitų valstybių.

Naftos turtinga Venesuela taip pat kenčia dėl hiperinfliacijos ir pagrindinių prekių, nuo maisto iki vaistų, stygiaus. Dėl krizės iš šalies jau pabėgo milijonai žmonių.

Kai kurie opozicijos veikėjai nepritaria deryboms Barbadose, nes būgštauja, kad jos gali suteikti naują impulsą N. Maduro. Visgi opozicijos kontroliuojamos Nacionalinės Asamblėjos vicepirmininkas Enrique Marquezas (Enrikė Markesas) mano, kad jos yra geriausias pasirinkimas.

„Smurtinis sprendinys.... netgi naujai vyriausybei gali reikšti valdymo praradimą“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP.

Vykstant deryboms Barbadose, J. Guaido pirmadienį Venesuelos sostinėje surengė susitikimą už uždarų durų su Europos Sąjungos specialiuoju pasiuntiniu Venesuelai Enrique Iglesias.

Po derybų su J. Guaido buvęs Urugvajaus užsienio reikalų ministras E. Iglesias susitiko su Venesuelos viceprezidente Delcy Rodriguez.

„E. Iglesias patvirtino savo įsipareigojimą dialogui“, – po susitikimo parašė D. Rodriguez tviteryje.

Naftos turtinga, bet lėšų stokojanti Venesuela jau penkerius metus kenčia recesiją. Šalyje stinga būtiniausių dalykų, tokių kaip maisto produktai ar vaistai, ir beveik ketvirtadaliui iš 30 mln. šalies gyventojų reikia skubios pagalbos, rodo Jungtinių Tautų duomenys.

Venesuelos priešiškoms stovykloms atstovaujančios delegacijos pirmą kartą akis į akį susitiko Osle gegužės pabaigoje. Pasirengimas derybų procesui prasidėjo dviem savaitėmis anksčiau, tarpininkaujant Norvegijai.

N. Maduro nekart sakė, kad „dėl taikos Venesueloje“ tęs dialogą su opozicija.

J. Guaido vadina N. Maduro „uzurpatoriumi“ dėl jo kontroversiško perrinkimo pernai vykusiuose rinkimuose. Opozicija tvirtina, kad rinkimų rezultatai buvo suklastoti.

Panamos prezidentas Laurentino Cortizo interviu televizijai pabrėžė, kad karinė intervencija negali būti Venesuelą krečiančios krizės sprendinys, ir pasiūlė savo šalies pagalbą siekiant ją užbaigti derybų keliu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi