Naujienų srautas

Pasaulyje2019.07.09 10:26

Kinijos gyventojai nenutuokia apie protestus Honkonge, bet aktyvistai išmoko apeiti cenzūrą

LRT.lt 2019.07.09 10:26

Honkonge nerimsta protestai, tačiau kitų Kinijos regionų gyventojai apie juos nežino – centrinei valdžiai pavyksta cenzūruoti bet kokias užuominas į protestus šalies internete, praneša „Quartz“.

Pietų Korėjos aktyvistai naudoja oro balionus, kad į uždarą šiaurės kaimynę perneštų Šiaurės Korėjos režimą kritikuojančią informaciją.

Dabar Honkongo protestuotojai, siekdami palaužti Kinijos interneto ugniasienę ir paskleisti informaciją turistams, atvykstantiems iš žemyninės Kinijos dalies, naudojasi „AirDrop“ programėle, rašo „Quartz“.

Tai – failų bendrinimo platforma, kuri leidžia „Apple“ prietaisų vartotojams dalintis nuotraukomis ir vaizdo įrašais per „Bluetooth“ ar „Wi-Fi“ belaidį ryšį. Programėlės „AirDrop“ nustatymuose įjungus atvirą prieigą, bet kuris netoliese esantis asmuo į jūsų prietaisą gali atsiųsti norimus failus.

Liepos 7 d. vienoje populiariausių Honkongo turistų traukos vietų surengtas protestas turėjo aiškų tikslą – žemyninės Kinijos dalies gyventojams pranešti apie priešišką miesto nusiteikimą prieš daugelio žmonių neapykantos susilaukusį ekstradicijos įstatymo projektą. Per keletą pastarųjų savaičių prieš jį sukilo ir ėmė protestuoti milijonai žmonių, o įstatymo projektas laikomas vienu svarbiausių iššūkių vietos valdžiai per keletą pastarųjų dešimtmečių, rašo „Quartz“.

Tačiau naujienos apie Honkonge vykstančius protestus žemyninėje Kinijos dalyje buvo cenzūruojamos ir Kinijos interneto tinkle nepasirodė nė vienas pranešimas apie masinius piketus. Buvo pašalintos net dainos, kuriose užsimenama apie šį miestą. Todėl išvydę masinę eiseną, kurioje, anot organizatorių, dalyvavo maždaug 230 tūkst. protestuotojų, dauguma turistų iš Kinijos liko pastebimai apstulbę, praneša „Quartz“.

Dėl to Honkongo protestuotojai nutarė pasinaudoti „Apple“ įrenginiams skirta „AirDrop“ programėle, kuria ėmė skleisti žinutę tautiečiams iš žemyninės Kinijos dalies.

Nors Honkongo gyventojai vartoja tradicinę kinų kalbą, siunčiamos žinutės buvo parašytos supaprastinta kinų kalba, kas patvirtino, jog pranešimai iš tiesų buvo skirti turistams iš žemyninės Kinijos, nurodo „Quartz“.

„Ar žinojote? Per pastarąjį mėnesį Honkonge įvyko trys masiniai piketai, kurių metu į gatves išėjo maždaug 2 milijonai žmonių, – buvo rašoma viename iš „AirDrop“ programėle išplatintų pranešimų. – Nelaukite, kol neteksite (laisvės) ir teks imti gailėtis. Laisvę duoda ne Dievas, ją iškovoja žmonės.“

„Malonios kelionės. Jos metu linkime jums pajusti susirinkimo laisvę. Erdvė laisvei ir yra priežastis, dėl kurios kovojame“, – skelbė dar vienas pranešimas.

Dar kituose „AirDrop“ programėle išsiųstuose pranešimuose buvo aiškinama, kodėl Honkongo protestų nepalaikė jokios „užsienio pajėgos“ ir kaip Kinijos autoritarinė sistema privedė prie 1989 m. Tiananmenio aikštėje vykusių protestų.

Kai kuriuose programėle platintuose failuose buvo pateikti QR kodai, susieti nuoroda į „Alipay“ ir „We Chat Pay“ programėles – dvi pagrindines Kinijos mobiliųjų apmokėjimų sistemas.

Užuot nemokamai gavę pinigų, kurių tikėjosi, QR kodus nuskenavę žmonės sulaukė informacijos apie ekstradicijos įstatymo keliamą pavojų, rašoma „Quartz“.

Protestuotojai sugalvojo dar keletą išradingų būdų, kaip su turistais iš žemyninės Kinijos dalies pasidalinti pasipriešinimu estradicijos įstatymui ir prodemokratiškomis nuotaikomis. Jie laikė plakatus, kuriuose buvo pavaizduoti du tiesiogiai susiję protestai – sukilimai Uhane, kur tūkstančiai žmonių protestavo prieš atliekų deginimo jėgainę, bet valstybė šį įvykį cenzūravo, ir protestai Honkonge.

Sukilėliai taip pat turistams dalijo lankstinukus su informacija apie žemyninėje Kinijos dalyje valstybės taikomą cenzūrą ir raginimu prisijungti prie kovos už laisvę.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi