Pasaulyje

2019.07.08 15:31

Iranas dėl Gibraltare sulaikyto tanklaivio kaltina Britaniją piratavimu

BNS2019.07.08 15:31

Iranas pirmadienį apkaltino Didžiąją Britaniją piratavimu dėl iraniečių naftą gabenusio tanklaivio sulaikymo prie Gibraltaro krantų.  

„Neteisėtas tanklaivio su Irano nafta užgrobimas, kurį „komandos B“ nurodymu įvykdė Didžioji Britanija, yra paprasčiausias piratavimas. Tai pavojingas precedentas ir tai privalo tučtuojau liautis“, – parašė Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas socialiniame tinkle „Twitter“.

Anksčiau Irano žiniasklaida pranešė, kad „komanda B“ M. J. Zarifas vadina virtinę politikų, tarp jų JAV prezidento patarėją nacionalinio saugumo klausimais Johną Boltoną, Izraelio vyriausybės vadovą Benjaminą Netanyahu , Saudo Arabijos sosto įpėdinį princą Mohammedą bin Salmaną ir Abu Dabio sosto įpėdinį šeichą Mohammedą bin Zayedą al Nahyaną.

330 m tanklaivį „Grace 1“ praėjusį ketvirtadienį sustabdė Gibraltaro policininkai ir muitininkai, padedant britų karališkųjų jūrų pėstininkų komandai.

Gibraltaro – Britanijos valdos Pirėnų pusiasalio pietuose – pareigūnai sakė, kad tanklaivis gabena neperdirbtą naftą į Siriją, taip pažeisdamas Europos Sąjungos sankcijas.

Laivas buvo sulaikytas 4 km į pietus nuo Gibraltaro, rajone, kurį Gibraltaras laiko Britanijos, o Ispanija – savo vandenimis.

Ispanijos užsienio reikalų ministras Josepas Borrellis sakė, kad tanklaivis buvo sulaikytas gavus atitinkamą Jungtinių Valstijų prašymą.

Gibraltaras, nedidelė Didžiosios Britanijos valda Iberijos pusiasalio pietiniame kyšulyje, savo ruožtu pareiškė, kad sprendimą sulaikyti tanklaivį priėmė savarankiškai.

ES sankcijos Sirijai galioja nuo 2011 metų pabaigos. 28 valstybių blokas sankcijas taiko ir 277 Sirijos pareigūnams, įskaitant vyriausybės ministrus, dėl jų vaidmens „smurtinėse represijose“ prieš civilius.

ES įšaldė maždaug 72 subjektų turtą, paskelbė embargą Sirijos naftai, suvaržė investicijas ir įšaldė Sirijos centrinio banko turtą bloko teritorijoje.

Sekmadienį per spaudos konferenciją Irano užsienio reikalų ministro pavaduotojas Abbasas Araghchi pareiškė, kad tanklaivis neplaukė į Siriją, o jo sulaikymą pavadino plėšikavimu“.