Pasaulyje

2019.07.08 13:55

Iranas viršijo leistiną urano sodrinimo lygį, ES ragina atsisakyti planų

atnaujinta 15.48
BNS 2019.07.08 13:55

Urano sodrinimo lygis Irane pirmadienį viršijo 4,5 procento ir dabar yra didesnis nei 2015 metų daugiašalėje sutartyje numatytas limitas, pranešė Irano atominės energetikos organizacijos atstovas Behrouzas Kamalvandi.

„Šį rytą urano sodrinimas viršijo 4,5 proc. lygį... Šis lygis visiškai patenkina šalies poreikius dėl elektrinių kuro“, – pridūrė B. Kamalvandi, kurį citavo pusiau oficiali naujienų agentūra ISNA.

Šiitiškai respublikai leidžiama sodrinti uraną tik iki 3,67 procento. Toks prisodrinimo lygis yra pakankamas energijos gamybai, bet daug mažesnis negu branduoliniuose ginkluose naudojamo daugiau kaip 90 proc. prisodrinto urano.

ES ragina atsisakyti planų

Europos Sąjunga pirmadienį išreiškė „itin didelį susirūpinimą“ dėl Irano planų viršyti urano sodrinimo limitą, nustatytą 2015 metų daugiašaliu branduoliniu susitarimu, ragindama Teheraną pergalvoti savo sprendimą.

Iranas sekmadienį paskelbė, kad „už kelių valandų“ šiitiška respublika pažeis šią sutartį, o pirmadienį patvirtino, jog urano sodrinimo lygis šalyje viršijo 4,5 procento, nepaisant susitarime numatytos 3,7 proc. ribos.

Apie ketinimus nebepaistyti dalies prisiimtų įsipareigojimų Iranas pirmąkart paskelbė gegužę – metai po dienos, kai JAV vienašališkai pasitraukė iš susitarimo ir grąžino Iranui sankcijas.

„Tvirtai raginame Iraną sustabdyti ir atšaukti visus veiksmus, prieštaraujančius pagal JCPOA prisiimtiems įsipareigojimams“, – žurnalistams pareiškė ES atstovė Maja Kocijančič.

JCPOA yra Bendrasis išsamių veiksmų planas (Joint Comprehensive Plan of Action) – taip oficialiai vadinamas susitarimas, pagal kurį Iranui buvo sušvelnintos skaudžios sankcijos įvedant griežtus apribojimus Teherano branduolinei programai.

Likusios signatarės – Didžioji Britanija, Kinija, Prancūzija, Rusija, Vokietija ir ES – įsitikinusios, kad šis paktas yra geriausias būdas neleisti Iranui pagaminti branduolinių ginklų.

„Esame labai susirūpinę dėl savaitgalį Irano padaryto pareiškimo dėl urano sodrinimo virš 3,7 proc. lygio“, – pažymėjo M. Kocijančič.

Ji pridūrė, kad Briuselis lauks Jungtinėms Tautoms pavaldžios Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) ataskaitos, prieš imdamasi svarstyti tolesnius žingsnius.