Pasaulyje

2019.07.07 19:17

Graikijos parlamento rinkimus laimėjo konservatoriai

Premjeras pripažino pralaimėjimą; atnaujinta 00.15
LRT.lt, LRT TV naujienų tarnyba, BNS2019.07.07 19:17

Graikijos opozicinė konservatyvi „Naujosios demokratijos“ partija parlamento rinkimuose sutriuškino premjero Alexio Tsipro vadovaujamus kairiuosius ir grįš į valdžią po ketverių metų opozicijoje, rodo balsavusiųjų apklausos.

„Naujoji demokratija“ iki šiol surinko 39,8 proc. balsų, o A. Tsipro „Syriza“ – 31,6 procentus.

Graikijos premjeras A. Tsipras sekmadienį pripažino pralaimėjimą rinkimuose „Naujosios demokratijos“ partijai.

„Syriza“ lyderis paskambino „Naujosios demokratijos“ pirmininkui Kyriakui Micotakiui, kad pasveikintų jį su pergale, naujienų agentūrai AFP sakė šaltinis ministro pirmininko biure.

Jeigu tokie bus ir galutiniai rinkimų rezultatai, „Naujosios demokratijos“ lyderis, Harvardo universitetą baigęs 51-erių vadybos konsultantas K. Mitsotakis turės daugumą Graikijos parlamente su 167 įstatymų leidėjais iš 300.

A. Tsipro partija gaus 82 vietas parlamente, rodo apklausos.

Galutinis mandatų skaičius priklausys nuo to, kaip rinkimuose sekėsi mažosioms partijoms. Joms reikia surinkti 3 proc. balsų, kad būtų išrinktos į parlamentą.

Tarp tokių partijų – televizijos dirbančio pardavėjo Kirijako Velopulo „Graikiškas sprendimas“ ir buvusio finansų ministro Janio Varufakio „MeRA25“.

Anot balsavusiųjų apklausų, J. Varufakio partija gali gauti 14 vietų.

Viena vieta mažiau turėtų gauti „Graikiškas sprendimas“, tiek pat – neonacių partija „Auksinė aušra“, kurios reitingai smarkiai nukrito tęsiantis teismo procesui dėl šios politinės jėgos lyderių veiklos.

Balsavimo dieną anarchistai, įtariama, pavogė vieną balsavimo urną, pranešė policija.

Graikus išvargino priverstinis taupymas

Į valdžios viršūnę A. Tsiprą iškėlė pažadai atlaisvinti diržus po penkerius metus trukusio jų veržimo. Prieš krizę jo partija per apklausas surinkdavo 4 procentus balsų, bet graikus taip išvargino priverstinis taupymas, kad patikėjo taupymą koneveikiančia A. Tsipro retorika, o jis – puikus oratorius.

Bandęs priešintis taupymo programai A. Tsipras buvo priverstas skolintojų nurodyto taupymo plano, graikai jį kaltina neištesėjus pažadų. Lyg būtų maža – šaliai teko atlaikyti ir milžinišką pabėgėlių iš Artimųjų Rytų naštą.

Praėjusį rugpjūtį Vyriausybė paskelbė, kad aštuonerius metus trukusi Graikijos finansų gelbėjimo programa, kai ES ir TVF triskart turėjo skirti gyvybiškai svarbią pagalbą, kai tarptautiniai kreditoriai reguliavo šalies finansų, ekonomikos, socialinę politiką, baigta.

Tik prieš pat Europos parlamento rinkimus pranešta apie mažinamus mokesčius ir didesnes pensijas. Per vėlu ir per mažai, nusprendė graikai, ir pergalė Europos parlamento rinkimuose atiteko Naujosios Demokratijos partijai.

Naujosios Demokratijos lyderis K. Mitsotakis žada mažinti mokesčius, persiderėti su skolintojais, kad daugiau pritrauktų naujų investicijų, kad ekonomika atsigautų. Naujosios Demokratijos partiją ypač palaiko jaunimas, jai 300 vietų parlamente prognozuojama mažiausiai pusantro šimto mandatų, partijai „Syriza“.

Naujosios demokratijos šalininkai sako tikį, kad K. Mitsotakis ištęsės, ką žada. Jis buvęs bankininkas, vienos iš Graikijos politinių dinastijų atstovas.

Priešininkai primena – 2012–2014 metais Naujosios Demokratijos partija buvo valdžioje, tuomet esą dėl pražūtingai netinkamo valdymo žlugo verslai, neliko šimtų tūkstančių darbo vietų. Bet K. Mitsotakis dar tuomet nebuvo partijos lyderis.

Plačiau – reportaže nuo 12.30 min.

Žinios. Statybininkų asociacija piktinasi, kad valdžia neįgyvendino savo pažado – uždrausti statybose, autoservisuose ir auklėmis dirbti su verslo liudijimais
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt