Pasaulyje

2019.07.05 11:44

Sudano karinei tarybai ir opozicijai pavyko susitarti

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, ELTA2019.07.05 11:44

Sudano kariniams vadovams ir opozicijai penktadienį pavyko susitarti dėl pereinamojo valdymo, pranešė BBC. Abi grupės, iki to laiko, kai įvyks nauji rinkimai, valstybės valdymo pareigas sutarė pasidalyti.

Sudano generolai ir protestų organizatoriai sutarė įkurti naują valdymo organą – suverenią tarybą. Jai vadovaus maždaug kas trejus metus besirotuojantys kariuomenės arba civilių atstovai. Pasak derybų tarpininko iš Afrikos Sąjungos, tai – svarbus proveržis, siekiant užbaigti jau keletą mėnesių besitęsiančią krizę.

Generolai valdymą perėmė balandžio mėnesį armijai nuvertus prezidentą Omarą al Bashirą. Nuvertimo norėjo gyventojai, tačiau vėliau ėmė reikalauti, kad kariškiai perduotų valdžią civilių Vyriausybei. Įtampa dar padidėjo prieš mėnesį, kai buvo išvaikytas streikas Chartume. Tuomet žuvo dešimtys demonstrantų.

Sudano karinės pajėgos po birželio 3 d. pareiškė, kad su opozicija nebesiderės ir per devynis mėnesius surengs rinkimus. Pereinamojo laikotarpio kariškių tarybos (TMC) vadovas generolas Abelis Fattah al-Burhanas pareiškė, kad jie nutarė sustabdyti derybas su Aljansu už laisvę ir permainas, ir atšaukti tai, dėl ko jau buvo susitarta anksčiau. A. F. al-Burhanas nurodė, kad rinkimai vyks su „regionine ir tarptautine priežiūra“.

Opozicinė Aljanso už laisvę ir permainas grupė reikalavo, kad pereinamasis laikotarpis būtų bent jau treji metai, kad vėliau pavyktų užtikrinti tikrai sąžiningus ir laisvus rinkimus.

Šalį po žiauraus karininkų susidorojimo su protestuotojais apėmė nesibaigiantis opozicijos surengtas streikas. Dėl susidariusios padėties be išeities į Sudaną buvo pasiųsti atstovai iš Etiopijos, turėję tarpininkauti diskusijoje tarp dviejų Sudano grupių.

Penktadienį Afrikos sąjunga pranešė, kad abi Sudano grupės susitarė bent jau trejus metus dalintis valdžia, o po pereinamojo laikotarpio surengti laisvus rinkimus.

Aljanso už laisvę ir permainas vadovas džiaugėsi susitarimu ir sakė, jog tai būsią naujos Sudano eros pradžia. O TMC vadovas pareiškė, kad susitarimas apims visą šalį, bus taikomas visiems ir neišskirs tam tikrų grupių. Abi šalys dėkojo Etiopijos ir Afrikos sąjungos atstovams už paramą derybose.