Naujienų srautas

Pasaulyje2019.07.05 10:23

Iranas reikalauja britų nedelsiant paleisti Gibraltare sulaikytą tanklaivį

ELTA 2019.07.05 10:23

Iranas penktadienį pareikalavo Jungtinės Karalystės nedelsiant paleisti Gibraltare sulaikytą Irano naftos tanklaivį ir apkaltino šalį veikiant JAV prašymu.

Irano užsienio reikalų ministerijos pranešime nurodoma, kad dėl incidento buvo iškviestas Jungtinės Karalystės ambasadorius Robas Macaire'as. Susitikime su Didžiosios Britanijos ambasadoriumi vyresnysis Irano užsienio reikalų ministerijos pareigūnas šiuos veiksmus pavadino „nepriimtinais“.

Pranešime priduriama, kad Irano pareigūnas pareikalavo „nedelsiant paleisti naftos tanklaivį, atsižvelgiant į tai, kad jis buvo užgrobtas JAV prašymu“.

Gibraltaro – Didžiosios Britanijos užjūrio teritorijos – institucijos sulaikė tanklaivį „Grace 1“, įtarusios, kad jis gabena žaliavinę naftą į Siriją, taip pažeisdamas šiai šaliai taikomas ES sankcijas.

Gibraltaras šiaurėje ribojasi su Ispanija, o pietuose su Atlanto vandenynu ir Viduržemio jūra.
Irano naftos tanklaivį „Grace 1“ ankstų ketvirtadienį sulaikė Gibraltaro policijos ir muitinės tarnybų pareigūnai, jiems padėjo Karališkųjų jūrų pėstininkų korpuso padalinys.

Laivas sulaikytas už 2,5 mylių (4 km) į pietus nuo Gibraltaro vandenyse, kurie laikomi Didžiosios Britanijos vandenimis. Nors Ispanija, kuri reiškia pretenzijas į šią teritoriją, tvirtina, kad tai Ispanijos vandenys.

Ispanijos užsienio reikalų ministras Josepas Borrellas taip pat sakė, kad laivas sulaikytas JAV prašymu.
Irano tanklaivis sulaikytas praėjus vos kelioms dienoms po to, kai Iranas paskelbė, kad viršys urano sodrinimo lygį, taip pažeisdamas 2015 metais pasiektą daugiašalį branduolinį susitarimą.

Iranas tokio veiksmo ėmėsi, nes JAV pernai vienašališkai pasitraukė iš branduolinio susitarimo ir atnaujino Iranui griežtas ekonomines sankcijas. Tai itin stipriai padidino įtampą tarp Irano ir JAV.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi