Pasaulyje

2019.07.05 06:42

Putinas tikisi visiško Rusijos ir ES santykių normalizavimo

BNS 2019.07.05 06:42

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas po derybų su Italijos premjeru Giuseppe Conte sakė, jog tikisi visiško Rusijos ir Europos Sąjungos santykių normalizavimo ir kad tai taip pat turėtų būti svarbu į Europos Komisijos pirmininkus nominuotai Ursulai von der Leyen.

„Esame dėkingi Italijai už jos poziciją, kad mūsų santykiai su Europos Sąjunga turėtų būti visiškai atkurti“, – spaudos konferencijoje sakė V. Putinas.

„Matome Italijos vyriausybės pastangas šiuo klausimu ir esame už tai dėkingi“, – pažymėjo jis.

Rusija supranta, kad „Italiją varžo tam tikri įsipareigojimai įvairiuose integracijos dariniuose ir Europoje, ir NATO, todėl iš tikrųjų nejaučia jokio nepasitenkinimo savo draugais italais“, pridūrė V. Putinas.

Kalbėdamas apie būsimą Europos Komisijos vadovę U. von der Leyen, kurios paskyrimui dar turi pritarti Europos Parlamentas, Rusijos lyderis sakė, kad jos darbą turi vertinti Europos šalių piliečiai.

„Pastaruoju metu ji buvo gynybos ministrė. Nežinome, kaip ji pasirodys naujajame darbe. Tikimės, kad Europos interesas atkurti visapusiškus santykius su Rusija bus svarbus Europos Sąjungos vadovybei“, – sakė jis.

Pasak V. Putino, kuris Romoje lankėsi su vienos dienos vizitu, ES šalys dėl sankcijų Rusijai patiria nuostolių.

„Europos šalys praleido progą parduoti Rusijos rinkoje milijardų vertės prekių, – sakė V. Putinas. – Tai reiškia nuostolius mums visiems.“

Jis pripažino, kad sankcijos nuo 2014-ųjų Rusijai atsiėjo keliasdešimt milijardų eurų, bet tvirtino, kad ES šalys patyrė dar daugiau nuostolių.

V. Putinas taip pat išreiškė viltį, kad Italija paaiškins Europos Sąjungai žalą, kurią padarė bloko ir JAV ekonominės sankcijos Maskvai, įvestos Rusijai 2014 metais aneksavus Ukrainos Krymo pusiasalį.

G. Conte savo ruožtu sakė, kad Italija, kiek įmanoma, padės atkurti visapusiškus Rusijos ir ES santykius, be to, nurodė, kad Maskva gali vaidinti svarbų vaidmenį sprendžiant regionines krizes, nuo Ukrainos iki Libijos.

„Aptarėme daugelį tarptautinės politikos klausimų... Sutikome, jog būtinas įtraukus ir atviras požiūris į dialogą, kad būtų pradėtos spręsti pagrindinės regioninės krizės, nuo Libijos iki Sirijos, nuo Ukrainos iki Venesuelos. Vis labiau įsitikinu, kad Maskva gali vaidinti svarbų vaidmenį sprendžiant šias krizes“, – po susitikimo su V. Putinu socialiniame tinkle „Facebook“ parašė G. Conte.

Libijos klausimu abu lyderiai sutiko, kad konflikto šalys turėtų nutraukti ugnį ir pradėti dialogą, tačiau V. Putinas sakė, kad Rusija neprivalo stengtis dėl Libijos, nes niekada nebombardavo šios šalies.

„Būtų teisinga prisiminti, kaip viskas prasidėjo, kas sunaikino Libijos valstybingumą. Kaip suprantu, tai buvo NATO sprendimas“, – sakė V. Putinas.

G. Conte pažymėjo, kad jo susitikimą su V. Putinu galima apibūdinti žodžiais „draugystė, dialogas, dvišalio bendradarbiavimo stiprinimas ir kultūriniai mainai“.

„Italijos ir Rusijos draugystė turi didžiulį potencialą, kurį turime plėtoti... rytojaus, saugumo, klestėjimo ir lygybės vardan“, – pabrėžė jis.