Pasaulyje

2019.07.04 15:37

Siūloma naujoji EK vadovė atvyko pirmojo vizito į Briuselį

atnaujinta 19.16
BNS2019.07.04 15:37

Europos lyderių naujai išrinkta Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen ketvirtadienį pirmą kartą po jos nominavimo į šį postą atvyko į Briuselį, aukšto rango pareigūnams siekiant užsitikrinti Europos Parlamento paramą šiai kandidatei.

Dabartinė Vokietijos gynybos ministrė U. von der Leyen susitiko su darbą baigiančiu Komisijos vadovu Jeanu-Claude`u Junckeriu praėjus dienai po to, kai pažadėjo per porą savaičių pristatyti savo „Europos penkerių metų viziją“.

J.-C. Junckeris ir U. von der Leyen, susitikę EK būstinėje Briuselyje, šiltai apsikabino priešais kameras, tačiau apsiėjo be pasisakymų.

Po šių derybų U. von der Leyen socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad atvyko ieškoti „protingų patarimų“, ruošdama ES planą artėjantiems penkeriems metams.

Tačiau U. von der Leyen kandidatūrai dar turi pritarti labai susiskaldęs Europos Parlamentas, subruzdęs dėl Europos Vadovų Tarybos po trijų dienų įtemptų derybų pasiekto susitarimo atiduoti jai Europos Komisijos vairą.

„Maro prioritetai bus ieškoti protingų patarimų, klausyti visų parlamentinių grupių ir kartu paruošti geriausią planą Europos ateičiai“, – parašė U. von der Leyen, praėjus dienai po susitikimo su EP nariais Strasbūre.

Po šilto susitikimo su J.-C. Junckeriu EK būstinėje poliglotė U. von der Leyen – pirmoji moteris, kuriai siūlomas EK vadovo postas – tą pačią žinutę parašė anglų, prancūzų ir vokiečių kalbomis.

Darbą baigiantis Komisijos vadovas, kuriam per penkerių metų kadenciją teko didžiausi kada nors ES sukrėtę įvykiai – migrantų ir „Brexit“ krizės – po susitikimo su vokiete tviteryje parašė, kad „džiaugiasi“ galėjęs su ja susitikti.

„Kaip tikri europiečiai vienodai mąstome, kai kalbama apie ES interesus“, – parašė jis.

J.-C. Junckerio atstovas Margaritis Schinas sakė, kad tai buvo „draugiškas daug metų vienas kitą pažįstančių dviejų tikrų europiečių susitikimas“.

Dėl U. von der Leyen paskyrimo Europos Parlamentas balsuos liepos viduryje. Europos Komisijos vairą ji turėtų perimti lapkričio 1-ąją – kitą dieną po dabar numatyto Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš ES. Tai reiškia, kad jau pirmą darbo dieną ji gali susidurti su chaotiško Britanijos išstojimo be „Brexit“ sutarties sunkumais.

Jos laukia ir kiti iššūkiai, įskaitant rusenančius nesutarimus dėl prekybos su JAV prezidentu Donaldu Trumpu (Donaldu Trampu), Irano branduolinio susitarimo krizę, vis labiau besireiškiančių Rusijos ir Kinijos keliami iššūkiai, nekalbant apie bandymą išjudinti vangų Europos ekonomikos augimą.

Tačiau kol kas jai reikia Europos Parlamento patvirtinimo, kuris dar nėra visiškai užtikrintas.

Kerų ataka

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas kreipėsi į Europos Parlamento narius Strasbūre, ragindamas juos susivienyti ir palaikyti U. von der Leyen.

„Turime gerbti vieni kitus ir bendradarbiauti, nes tik taip galime įgyti pasitikėjimą ir keisti Europą į gera“, – kalbėjo D. Tuskas šią savaitę Prancūzijoje, Strasbūre, posėdžiaujančiame parlamente.

U.von der Leyen kandidatūrą iškėlusioms ES viršūnių deryboms vadovavęs D. Tuskas su ja atskirai susitiks ketvirtadienio popietę.

Pastaruosius 14 metų gynybos ministre dirbusi 60 metų U. von der Leyen nusprendė nešvaistyti laiko ir trečiadienio popietę, nepraėjus nė parai, kai buvo pasiūlyta kandidate vadovauti Europos Komisijai, atvyko į Strasbūrą derybų su Europos liaudies partijos (EPP) frakcija.

Po gegužę vykusių Europos Parlamento rinkimų ilgai ES politikoje dominavusi EPP frakcija susilpnėjo, bet išlieka didžiausia jėga parlamente. Tačiau U. von der Leyen dar reikės ir kitų grupių, tokių kaip socialistai ir liberalai, paramos.

Po itin gero aplinkosaugininkų partijų pasirodymo rinkimuose D. Tuskas paragino žaliųjų bloką aktyviai dalyvauti skyrimo procese.

„Esu įsitikinęs, kad bendradarbiavimas su žaliaisiais ir jų dalyvavimas sprendimus priimančiose ES institucijose bus naudingas ne tik valdančiajai koalicijai, bet ir Europai apskritai“, – kalbėjo D. Tuskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt