Pasaulyje

2019.07.04 15:29

Pasaulinis pasų indeksas: tarp keliaujantiems parankiausių – ir lietuviškasis

LRT.lt 2019.07.04 15:29

Kasmet skelbiamo „Henley & Partners“ pasų indekso viršūnėje šiemet reitinguojamos dvi Azijos šalys, o į dešimtuką patenka ir Lietuva, kurios asmens dokumentas prilygintas Australijoje, Islandijoje ir Naujojoje Zelandijoje išduodamiems pasams, praneša CNN.

Įpusėjus 2019 m., Japonija ir Singapūras toliau išlaiko savo pozicijas ir yra vertinamos kaip palankiausius keliavimui asmens dokumentus išduodančios šalys. Antrą pasų indekso vietą užima Pietų Korėja.

Singapūro ir Japonijos pasai taip palankiai vertinami todėl, kad gyventojams suteikia galimybę be vizos patekti net į 189 valstybes.

Antroje vietoje kartu su Suomija ir Vokietija rikiuojasi Pietų Korėja. Visų trijų valstybių išduodami pasai suteikia teisę be išankstinės vizos patekti į 187 šalis.

Suomija į aukštesnę indekso vietą pateko įsigalėjus naujiems, anksčiau griežtos Pakistano vizų politikos, pokyčiams, rašo CNN. Dabar Pakistanas be vizos priima 50-ies šalių gyventojus, kuriems pakanka turėti elektroninį kelionės patvirtinimą ETA (angl. Electronic Travel Authority). Pakistano vizų politikos pokyčiais gali naudotis Suomija, Japonija, Malta, Ispanija, Šveicarija ir Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE), tačiau šis leidimas negalioja keliautojams iš JAV ir Jungtinės Karalystės.

Trečioje indekso vietoje atsidūrė Danija, Italija ir Liuksemburgas. Šių valstybių pasas keliauti be vizos arba vizą įsigyti atvykus į šalį leidžia 186 valstybėse. Prancūzija, Ispanija ir Švedija rikiuojasi ketvirtoje pasų indekso vietoje – su šių valstybių pasu be vizos galima patekti į 185 pasaulio šalis.

Prieš penkerius metus 2014 m. JAV ir Jungtinė Karalystė buvo pasų reitingų viršūnėje, tačiau dabar abi šalys atsidūrė šeštoje vietoje. Ši šalių pozicija – žemiausia nuo 2010 m.

Nors „Brexit“ dar tiesiogiai nepaveikė Jungtinės Karalystės vietos šiame sąraše, pasų indekso kompanijos „Henley & Partners“ pranešime spaudai, kurį cituoja CNN, nurodoma, kad „artėjant šalies pasitraukimui iš ES, kurį papildo dar ir besitęsiantis sumišimas dėl pasitraukimo datos, kadaise stipri Jungtinės Karalystės pozicija dabar atrodo vis mažiau aiški“.

JAE ir toliau kyla reitinguose ir pirmą kartą per 14-os metų indekso istoriją pateko į kelionėms palankiausius pasus išduodančių šalių dvidešimtuką. Vos per penkerius metus JAE padvigubino valstybių, į kurias šalies gyventojai gali keliauti be išankstinės vizos, skaičių.

Reitingų apačioje šįkart ir vėl liko Afganistanas. Šios šalies gyventojams išankstinė viza reikalinga vykstant į beveik visas pasaulio valstybes. Be jos keliauti Afganistano piliečiams leidžiama vos į 25 šalis.

„Henley & Partners“ pirmininkas ir pasų indekso idėjos sumanytojas dr. Christianas Kalinas pranešime spaudai nurodė: „Neskaitant keleto reikšmingų išimčių, naujausias „Henley & Partners“ paso indeksas rodo, kad atvirą vizų sistemą šalys visame pasaulyje vertina kaip labai svarbią ekonominiam ir socialiniam progresui.“

Keliaujantiems parankiausius pasus turinčios šalys:

1. Japonija, Singapūras (189 kryptys)

2. Suomija, Vokietija, Pietų Korėja (187)

3. Danija, Italija, Liuksemburgas (186)

4. Prancūzija, Ispanija, Švedija (185)

5. Austrija, Nyderlandai, Portugalija, Šveicarija (184)

6. Belgija, Kanada, Graikija, Airija, Norvegija, Jungtinė Karalystė, Jungtinės Amerikos Valstijos (183)

7. Malta (182)

8. Čekija (181)

9. Australija, Islandija, Lietuva, Naujoji Zelandija (180)

10. Latvija, Slovakija, Slovėnija (179)

Keliaujantiems neparankiausius pasus turinčios šalys:

101. Bangladešas, Eritrėja, Iranas, Libanas, Šiaurės Korėja (39 kryptys)

102. Nepalas (38)

103. Libija, Palestina, Sudanas (37)

104. Jemenas (33)

105. Somalis (31)

106. Pakistanas (30)

107. Sirija (29)

108. Irakas (27)

109. Afganistanas (25)

Kiti indeksai

„Henley & Partners“ reitingų sąrašas – tik vienas iš kelių indeksų, kuriuos sukūrė finansų įmonės, siekdamos globaliu mastu įvertinti šalių suteikiamą prieigą keliaujantiems piliečiams.

„Henley & Partners“ paso indeksas skaičiuojamas remiantis Tarptautinės oro transporto asociacijos (IATA) duomenimis ir apima 199 valstybių pasus bei 227 kelionių kryptis. Indeksas nuolat atnaujinamas, pavyzdžiui, įsigaliojant naujiems vizų politikos pakitimams.

„Arton Capital“ pasų indeksas skaičiuojamas apimant 193 šalių, priklausančių Jungtinėms Tautoms, pasus ir šešias teritorijas – Taivaną, Makau, Honkongą, Kosovą, Palestiną ir Vatikaną. Kitų šalių aneksuotos teritorijos skaičiavime nedalyvauja.

2019 m. šio pasų indekso reitingų viršūnėje – JAE, be vizos savo gyventojams leidžiantys vykti į 173 valstybes. Toliau seka Suomija, Liuksemburgas ir Ispanija – savo piliečiams be vizos keliauti leidžia į 168 valstybes. Trečia vieta dalijasi Danija, Italija, Vokietija, Nyderlandai, Austrija, Portugalija, Šveicarija, Japonija, Pietų Korėja, Airija ir JAV – be išankstinės vizos šių šalių gyventojai gali vykti į 167 pasaulio valstybes.