Pasaulyje

2019.07.04 12:24

Erdoganas: Jungtinės Valstijos plėšikauja

ELTA2019.07.04 12:24

Turkijos prezidentas Recepas Tyyipas Erdoganas ketvirtadienį Jungtines Amerikos Valstijas pavadino plėšikėmis. JAV žada neleisti Turkijai dalyvauti naikintuvų F-35 programoje, bet, pasak Turkijos prezidento, šalis jau nusipirko 116 naikintuvų F-35.

Turkijos ir JAV santykiai gerokai pablogėjo po to, kai R. T. Erdoganas nutarė iš Rusijos įsigyti S-400 oro gynybos raketinių sistemų. Šis pirkinys Turkiją pasieks per artimiausias dienas.

Atsakydamas į Turkijos žingsnius, Vašingtonas pagrasino atšaukti R. T. Erdogano 116 F-35 naikintuvų užsakymą ir neleisti šaliai dalyvauti naikintuvų gamybos ir mokymų programoje. Taip pat Vašingtonas pažadėjo ir platesnes ekonomines sankcijas.

R. T. Erdogano skundą citavo spauda: „Jei vartotojas sumoka visus mokesčius, kaip galima vartotojui neduoti produkto, už kurį jis jau yra susimokėjęs“. Prezidentas teigė, kad Turkija JAV sumokėjo 1,4 mlrd. dolerių – gynybos industrija į naikintuvų gamybą jau investavo didelę sumą pinigų.

JAV gynybos sekretorius Patrickas Shanahanas praėjusį mėnesį Ankarai išsiuntė laišką, perspėjantį, kad jei iki liepos 31 d. S-400 susitarimas nebus atšauktas, Turkijos pilotai bus išvaryti iš JAV.

Bet po JAV prezidento Donaldo Trumpo ir R. T. Erdogano susitikimo G-20 viršūnių susitikime Japonijoje R. T. Erdoganas sakė esąs užtikrintas, kad JAV neskirs jokių sankcijų.

D. Trumpas kaltino buvusią Baracko Obamos komandą tuo, kad šie nesugebėjo užtikrinti tinkamų sąlygų Turkijai vietoj S-400 įsigyti amerikietiškų „Patriot“ sistemų. Ankara vėliau paskelbė, kad Rusija jai pasiūlė geresnį susitarimą dėl gynybinės raketų sistemos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.