Pasaulyje

2019.07.03 22:13

ES postų dalybose skambėjo ir Grybauskaitės pavardė: buvo siūloma į Komisijos pirmininkus

Europos Sąjungos lyderiams išsidalijus svarbiausius bendrijos postus Lietuvos premjeras apgailestavo, kad tarp jų nėra vidurio ir rytų Europos atstovų. Tuo metu prezidentė ir analitikai neabejoja, kad į Komisijos pirmininkus siūloma vokietė Ursula von der Lajen išmano regioną ir tai nėra blogiausias variantas, nors jos kandidatūra į šį postą sukėlė nuostabą pačioje Vokietijoje.

Po penkiasdešimties valandų Europos Sąjungos svarbiausių postų dalybų didžiausia laimėtoja įvardijama Prancūzija, o labiausiai pralaimėjusi – Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

Skrydžius kariniais sraigtasparniais, Vokietijos gynybos ministrė planuoja iškeisti į Briuselio koridorius. Pagarsėjusi kaip reikli vadovė Ursula von der Lajen siekė reformuoti Vokietijos kariuomenę ir didesnių išlaidų gynybai. Tiesa, nors jos didėjo, šalies kontrolieriai nustatė, kad karines Vokietijos pajėgas kamuoja biurokratija ir švaistymas, o šalies kariuomenė nepajėgi, kovai parengta tik pusė naikintuvų ir tankų.

„Žinome, kad turime padaryti daugiau. Ypač mes, vokiečiai“, – sako Vokietijos gynybos ministrė U. von der Leyen.

Ir jei po trijų savaičių Europos Parlamentas patvirtins, galės daugiau. Ją jau sveikina kolegos ministrai. Nors vokiečių žiniasklaida neslepia nuostabos U. von der Leyen kandidatūra. Ji A. Merkel Vyriausybėje dirba nuo pat pradžių, jau keturiolika metų, iš pradžių kaip socialinių reikalų ministrė. Tačiau neturi daug gerbėjų, nei savoje krikščionių demokratų partijoje, nei tarp koalicijos partnerių socialdemokratų. Daugelis ją laiko silpniausia kabineto nare.

„Ji susipyko su kariuomene pasakydama, kad vadovavimas kariuomenei negeras, kuomet buvo iškilęs skandalas dėl radikalios dešinės buvimo kariuomenėje, ir tai, ko gero, nepadėjo. Tiesiog ji gavo ne savo failą, nes kitais atvejais jai daug gerai sekėsi. Ji buvo daug geriau vertinama“, – sako politologė Margarita Šešelgytė.

Septynių vaikų mama, užaugo Briuselyje, kalba vokiečių, prancūzų ir anglų kalbomis, baigė ekonomikos ir medicinos studijas, tačiau yra sakiusi, kad nenori nieko turėti bendro su medicina.

U. von der Leyen kandidatūrą į komisijos vadovus pasiūlė Prancūzijos prezidentas.

„Ji gera kandidatė. Pirmiausia ji yra lyderė turinti ir patirties ir gebėjimų. Tai yra kriterijus, apie kurį kalbėjau nuo pat pradžių“, – sako Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.

Tačiau šis siūlymas į kampą įspraudė Vokietijos kanclerę A. Merkel. Pasipriešinus koalicijos partneriams socialdemokratams, A. Merkel teko susilaikyti balsuojant dėl U. von der Leyen. Ir analitikai sako, kad 50 valandų trukusios derybos Briuselyje buvo sunkiausios ir skaudžiausios būtent A. Merkel. Dėl U. von der Leyen braška koalicija Vokietijoje, o Europos Liaudies partijoje kilo maištas dėl A. Merkel palaikymo socialistų kandidatui Fransui Timermansui.

„Stengiausi daryti ką galėjau, kartais net prieštaraujant kolegoms, draugams iš Europos Liaudies partijos, kad būtų rastas sąžiningas sprendimas dėl Franso Timermanso ir Manfredo Weberio. Deja, turiu pasakyti, kad man nepasisekė“, – sako A. Merkel.

Nepasisekė ir kadenciją baigiančiai Lietuvos prezidentei. Pasak šaltinių, paskutinėse postų dėlionėse buvo renkamasi iš dviejų kandidatų Dalios Grybauskaitės ir U. von der Leyen.

„Mes gerai pažįstame Vokietijos gynybos ministrę, ji yra palanki Lietuvai. Ji padėjo, kad atsirastų Vokietijos batalionas ginantis mūsų šalį. Ir Lietuvai šis paketas tikrai naudingas“, – sako šalies D. Grybauskaitė.

M. Šešelgytė pabrėžia, kad jei U. von der Leyen bus išrinkta Komisijos pirmininke ji atstovaus visoms valstybėms. Ir bendrijos lyderiams išsidalijus postus ji pasigenda vidurio ir rytų regiono atstovo svarbiausiose institucijose.

„Iš tiesų regionas nėra atstovaujamas ir tai yra vieno kriterijaus neatitikimas to geografinio balanso ir, ko gero, mažų valstybių. Apart Belgijos premjero, visos kitos pozicijos priklauso didžiosioms valstybėms“, – tikina politologė.

Ir vienintelis laimėtojas po mūšio dėl postų – Prancūzijos prezidentas. Jis gavo ko labiausiai norėjo – Europos Centrinio banko postą, palankius politikus, kurie pirmininkaus vadovų tarybai ir koordinuos užsienio politiką. Be to, U. von der Leyen palaiko E. Macrono glaudesnės Europos idėją. Ir galiausiai susilpnėjo įtakingiausia laikyta Vokietijos kanclerė A. Merkel.

Plačiau – reportaže nuo 14.34 min.