Pasaulyje

2019.07.02 16:16

Čilė ir Argentina rengiasi įspūdingam Saulės užtemimui

BNS 2019.07.02 16:16

Didelėse Čilės ir Argentinos dalyse antradienį diena trumpam virs naktimi – siaurame 9,65 tūkst. km ilgio ruože bus matomas visiškas Saulės užtemimas, kai Mėnulis visiškai užstos Saulę.

Pasak Čilės astronomų, įspūdingas gamtinis reiškinys prasidės 13 val. 1 min. (20 val. 1 min. Lietuvos laiku) Ramiajame vandenyne. Čilės krantus 150 km pločio Mėnulio šešėlis, kuriame Saulės visiškai nebus matyti, turi pasiekti 16 val. 38 min. (23 val. 38 min. Lietuvos laiku), o vėliau šešėlis nuslinks į Argentiną.

Kai kur visiškas Saulės užtemimas truks daugiau kaip 2 minutes, paskelbė Čilės astronomijos fondas.

„Tai istorinis įvykis regione“, – sakė Catalina Henriquez, vadovaujanti astroturizmo agentūrai Vikunjoje, esančioje už 450 km į šiaurę nuo sostinės Santjago ir dėl giedro dangaus pelniusioje Čilės „astronomijos sostinės“ vardą.

Vikunja yra Kokimbo regione, kur įsikūrę nemažai observatorijų su galingais teleskopais ir kur Saulės užtemimas bus geriausiai matomas.

Maždaug 300 tūkst. turistų suplūdo į šį regioną, kur sausas, skaidrus oras ir maža šviesos tarša sukūrė rojų dangaus stebėtojams.

Tūkstančiai žmonių atvyko į Higeros miestą, kur užtemimas truks ilgiausiai – maždaug 2 minutes ir 36 sekundes.

Čilės prezidentas Sebastianas Pinera ir keli Vyriausybės nariai užtemimą stebės iš La Siljos observatorijos ant 2,4 tūkst. m aukščio kalno prie Atakamos dykumos.

Ši observatorija, kurią eksploatuoja Europos pietinė observatorija (ESO), internetu tiesiogiai transliuos reginį, be to, atvėrė savo duris visuomenei – moksleivių ekskursijoms, pokalbiams ir seminarams.

Kitas visiškas Saulės užtemimas bus matomas Pietų Čilėje 2020 metų gruodžio 14 dieną.