Pasaulyje

2019.07.02 15:22

ES derybų maratone – nauja, Lietuvos apdovanota pretendentė vadovauti Europos Komisijai

atnaujinta 17.30
LRT.lt2019.07.02 15:22

Trečiąją diskusijų dėl Europos Sąjungos aukščiausių postų dieną iškilo nauja pavardė, galinti tapti kompromisu renkant naująjį Europos Komisijos vadovą, rašo Vokietijos žiniasklaida.

Kaip remdamasis „Die Welt“ rašo „Reuters“, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas remia Vokietijos gynybos ministrės Ursulos von der Leyen kandidatūrą vadovauti EK. Iki šiol ji nebuvo minima tarp favoritų perimti Jeano-Claude'o Junckerio pareigas.

Pasak vokiečių leidinio, konservatorė U. Von der Leyen, artima kanclerei Angelai Merkel, siūloma į EK, o Centrinio banko vadove vis daugiau norinčių matyti Christine Lagarde, dabartinę Tarptautinio valiutos fondo pirmininkę.

U. Von der Leyen 2017 m. yra gavusi Didįjį kryžių „Už nuopelnus Lietuvai“ – vieną aukščiausių valstybinių apdovanojimų.

„Ursulai von der Leyen vadovaujant Gynybos ministerijai, Vokietija demonstruoja išskirtinę lyderystę stiprinant Lietuvos ir viso rytinio NATO flango saugumą“, – apie politikės nuopelnus yra sakiusi prezidentūra.

U. Von der Leyen yra gimusi Briuselyje, jau šešerius metus vadovauja Vokietijos gynybos ministerijai ir buvo laikoma galima Angelos Merkel įpėdine krikščionių-demokratų partijoje. Lietuvos apdovanojimas - ne atsitiktinis, politikė vertinama dėl gero Rytų Europos problematikos suvokimo. Tiesa, sutrukdyti tapti EK pirmininke jai gali tai, kad vokiečiai tuomet užimtų du iš penkių svarbiausių Bendrijos postų, mat Manfredas Weberis yra siūlomas į Europos Parlamento pirmininkus. Pastarajam, kuriam prieš kurį laiką matuota EK pirmininko kėdė, vienas ar kitas postas greičiausiai neišvengiamai atiteks, mat jis yra skaitlingiausios EP frakcijos lyderis.

Tuo tarpu pakeisti patį D. Tuską, pasak šaltinių, stiprias pozicijas turi Charlesas Michelis, Belgijos ministras pirmininkas, o ES vyriausiuoju įgaliotiniu užsienio reikalams ir saugumo politikai gali tapti Marošas Ševčovičius.

Europos Sąjungos lyderiai antradienį Briuselyje trečią dieną iš eilės tariasi dėl to, kas turėtų užimti aukščiausius Bendrijos postus. Renkantis kandidatus siekiama kompromiso tarp naujųjų ir senųjų ES šalių, atsižvelgiama į lyčių lygybės kriterijus, politinę priklausomybę ir pastaruosius Europos Parlamento rezultatus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.