Pasaulyje

2019.07.02 12:37

Trečioji derybų diena: Briuselyje tariamasi, kam bus patikėtas vadovavimas ES

atnaujinta 17.45
LRT.lt, BNS2019.07.02 12:37

Antradienį Briuselyje tęsiasi derybos dėl to, kas artimiausiais metais užims aukščiausius postus Bendrijoje. Tai – jau trečioji susitikimų dieną, per kurią tikimasi pasiekti kompromisą. Šiandien į pirmąjį posėdį jau renkasi ir gegužę išrinktas naujosios sudėties Europos Parlamentas.

28 ES šalių lyderių susitikimas prasidėjo 12 val. Lietuvos laiku, tačiau buvo atidėtas iki 14 val. Ant derybų stalo – tie patys klausimai, tos pačios pozicijos, kurias tikimasi paskirstyti atsižvelgiant į EP rinkimų rezultatus, geografinį ir lyčių lygybės kriterijų.

Tiesa, pavardės jau keičiasi.

Nauja pretendentė vadovauti EK

Didžiosioms šalims nepavyko įtikinti kitų, kad socialistas Fransas Timermansas vadovautų Europos Komisijai, tad atrakart atmetus jo kandidatūrą, viskas prasideda iš naujo.

Keli valstybių lyderiai sakė, kad siekiant lyčių balanso, Komisijai turėtų vadovauti moteris. Ir iškilo nauja pavardė – Vokietijos gynybos ministrės, Angelos Merkel bendražygės Ursulos von der Leyen.

Ji gimusi Briuselyje, jau šešerius metus vadvauja Vokietijos Gynybos ministerijai ir buvo laikoma galima kanclerės įpėdine Krikščionių-demokratų partijoje. U. Von der Leyen vertinama dėl gero Rytų Europos problematikos suvokimo. Tiesa, viena didžiausių problemų, kad vokiečiai užimtų du iš penkių svarbiausių bendrijos postų, mat Manfredas Weberis siūlomas į Europos Parlamento pirmininkus.

O kaip Grybauskaitė?

Kadenciją baigianti Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė – taip pat Briuselyje ir, pasak šaltinių, ne tik kaip statistė. Jos pavardė dar prieš keletą mėnesių buvo minima tarp pretendentų vadovauti Europos Vadovų Tarybai, tačiau dabar tokių kalbų beveik nesigirdi.

Nors neoficialiai teigiama, kad A. Merkel pasiūlė jos kandidatūrą vadovauti Europos Komisijai. Pasak šių šaltinių, nepartinė D. Grybauskaitė tiktų ir Europos liaudies partijai, ją paremtų ir bent dalis Rytų Europos regiono šalių. Visgi anksčiau jau aptarinėtos kliūtis išlieka galioti – ne visiems įtinka jos kieta pozicija Rusijos atžvilgiu, nepartiškumą kaip privalumą taip pat regi toli gražu ne visi.

Macronas kvietė surimtėti

Nors būta sekmadienį prasidėjusių derybų pažangos ženklų, lyderiai vis dar nesutaria.

„Surimtėkime“, – kvietė kiek susierzinęs E. Macronas.

Susidūrusi su įvairiais iššūkiais, nuo klimato kaitos iki neliberalios demokratijos, ES privalo reformuoti savo lėtą sprendimų priėmimo tvarką ir netapti politinių grupių įkaite, sakė Prancūzijos prezidentas.

A. Merkel taip pat sakė, jog nepraranda „vilties, kad su gera valia kompromisas bus įmanomas“ lyderiams antradienį vėl susirinkus tartis.

Pagal A. Merkel ir E. Macrono šeštadienį Didžiojo dvidešimtuko (G-20) susitikimo Japonijoje kuluaruose parengtą kompromisą Europos Komisijos pirmininku siūlomas olandų socialdemokratas Fransas Timmermansas, o ne jo varžovas, konservatorius iš Vokietijos Manfredas Weberis.

M. Weberis pagal kompromisą būtų siūlomas į Europos Parlamento, kur vadovauja didžiausiam politiniam blokui, pirmininkus. Tuo tarpu Europos Vadovų Tarybos pirmininko poste Donaldą Tuską pakeistų koks nors liberalų sparno kandidatas.

Tačiau A. Merkel pateikus šiuos pasiūlymus kitiems centro dešinės lyderiams Europos liaudies partijoje (EPP), kai kurie jų sukilo ir viršūnių susitikimą apėmė krizė, o vyriausybių vadovams sekmadienio vakarą ir pirmadienį teko lakstyti po šalutinius susitikimus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.