Pasaulyje

2019.07.02 12:25

Macronas pareikalavo Irano nedelsiant sumažinti urano atsargų kiekį

ELTA2019.07.02 12:25

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas antradienį pareikalavo Irano nedelsiant sumažinti šalies prisodrinto urano atsargas.

Pirmadienį Teheranas paskelbė, kad jau peržengė 2015 metų branduoliniu susitarimu įtvirtintą urano kiekio limitą. Pagal susitarimą Iranui neleidžiama sukaupti daugiau nei 300 kg prisodrinto urano. Bet pirmadienį šalis viršijo ribas: Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) patvirtino, kad limitas buvo viršytas dviem kilogramais.

Iranas grasina sulaužyti kitus susitarimo punktus ir pasitraukti iš susitarimo. Europos Sąjungos atstovai ragina tartis su Iranu ir bandyti išsaugoti 2015 metų susitarimą.

E. Macronas antradienį pareiškė, kad į Irano susitarimo laužymą jis žiūri su dideliu susirūpinimu. Prezidentas ragino Iraną atsisakyti bet kokių veiksmų, kurie pakenktų šalių branduoliniam įsipareigojimui.

Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas pernai pasitraukė iš branduolinio susitarimo ir skyrė Iranui ekonomines sankcijas. Po to tarp JAV ir Irano įsivyravę įtempti santykiai nulėmė Irano grasinimus imtis veiksmų plano ir nuosekliai trauktis iš susitarimo.

D. Trumpas antradienį paskelbė, kad jo požiūriu Iranas „žaidžia su ugnimi“, o Izraelis paragino Europos valstybes įvesti Iranui sankcijas. Rusija išreiškė apgailestavimą, bet pridūrė, kad Irano veiksmai yra natūrali pastarojo meto įvykių pasekmė, ir dėl to kaltas beprecedentis JAV daromas spaudimas.