Pasaulyje

2019.07.01 16:04

Iranas peržengė susitarimu numatytą prisodrinto urano limitą

ELTA2019.07.01 16:04

Iranas viršijo prisodrinto urano kiekio limitą, įtvirtintą 2015 metų branduoliniu susitarimu, pirmadienį pranešė „Fars“ naujienų agentūra.

„Fars“ skelbė, kad Tarptautinė atominės energijos agentūra patvirtino, jog limitas jau buvo pasiektas, vis dėlto Vienoje įsikūrusi agentūra to oficialiai dar nekomentavo. Jos atstovai dabar tiria atvejį ir gautus rezultatus turėtų greitai paskelbti.

Jei žinia bus patvirtinta, tai reikš, kad Iranas oficialiai sulaužė 2015 metų susitarimą. Pagal susitarimą Iranui neleidžiama sukaupti daugiau nei 300 kg prisodrinto urano.

Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas pernai pasitraukė iš branduolinio susitarimo ir skyrė Iranui ekonomines sankcijas. Po to tarp JAV ir Irano įsivyravę įtempti santykiai nulėmė Irano grasinimus susitarimo taip pat nesilaikyti.

Praėjusį mėnesį Iranas paskelbė nuoseklų planą, kaip žada pasitraukti iš susitarimo. Šalis likusioms susitarimo partnerėms – Kinijai, Vokietijai, Prancūzijai, Didžiajai Britanijai ir Rusijai – iškėlė ultimatumą, ragindama jas priversti JAV atšaukti sankcijas Iranui.

Irano užsienio reikalų ministras pirmadienį sakė, kad JAV pastangos rasti tarptautinę paramą, partnerius, remsiančius šalies agresyvią poziciją, nebuvo sėkmingos.