Naujienų srautas

Pasaulyje2019.07.01 19:29

Honkongas nerimsta: protestuotojai įsiveržė į parlamentą, pareigūnai naudoja ašarines dujas ir gumines lazdas

atnaujinta 19.55
LRT.lt, BNS 2019.07.01 19:29

Protestai Honkonge, prasidėję dėl kontroversiško ekstradicijos įstatymo, tęsiasi susirėmimais su policija. Pirmadienį vaizdai iš miesto nebepanašūs į taikią demonstraciją – dalis minios ėmėsi šturmuoti vietos parlamento pastatą, o pareigūnai po kurio laiko pradėjo protestuotojus vaikyti ašarinėmis dujomis.

Nepaisant kai kurių įstatymų leidėjų perspėjimo, kad už dalyvavimą riaušėse gresia iki 10-ies metų įkalinimo, protestuotojai nerimsta. Pirmadienį centrinės valdžios pastatą mėginta šturmuoti pasinaudojant metaliniu vėžimėliu ir strypais.

Atnaujinta 19.54 val.

Honkongo riaušių policija anksti antradienį pradėjo operaciją, mėgindama išstumti protestuotojus iš miesto parlamento, ir naudojo prieš demonstrantus ašarines dujas bei gumines lazdas.

Šimtai pareigūnų, užsidėjusių dujokaukes ir prisidengusių skydais, puolė demonstrantus išsitraukę lazdas. Kiek anksčiau protestuotojai, įkūrę stovyklą prie parlamento pastato, buvo paraginti išsiskirstyti.

Ašarinių dujų debesys privertė sprukti protestuotojus – daugiausiai kaukėtus jaunuolius – į aplinkines gatves.

Policijai pajudėjus į parlamentą, didžioji dauguma protestuotojų įsiveržusių į pastatą keliomis valandomis anksčiau, jau buvo pasitraukę, tad pareigūnai didesnio pasipriešinimo komplekso kieme nesulaukė.

Dalis pareigūnų patraukė į pastatą, kurio patalpos buvo nuniokotos ir išpaišytos grafičiais.

Kiti pareigūnai, naudodamiesi žirklėmis ir kitais įrankiais, ėmėsi šalinti barikadas, demonstrantų įrengtas prie pastato.

Atnaujinta 19.28 val.

Europos Sąjunga pirmadienį paragino prieš Honkongo vyriausybę protestuojančius demonstrantus elgtis santūriai ir vengti eskalavimo.

Šis raginimas nuskambėjo prieš propekinišką Honkongo vyriausybę nusistačiusiems protestuotojai vėlai pirmadienį įsiveržus į vietos parlamento pagrindinę debatų salę.

Šie veiksmai „neatstovauja didžiajai daugumai demonstrantų, kurie per ne vienus protestus elgėsi taikiai“, sakoma ES diplomatinės tarnybos pranešime.

„Po šių incidentų dar svarbiau laikytis santūrumo, vengti eskaluojančio atsako ir pradėti dialogą bei konsultacijas, kad būtų rasta išeitis“, – nurodoma dokumente.

Apie 16.20 val. Lietuvos laiku, dešimtys veidus dujokaukėmis ir galvas šalmais prisidengusių protestuotojų įsiveržė į pastato vidų. Jie pramušė sustiprinto stiklo langus ir nuplėšę metalines žaliuzes. Praėjus šešioms valandoms nuo susirėmimų pradžios jie įsiveržė į kompleksą, užplūdo jo koridorius ir nuplėšė miesto lyderių portretus.

Taikaus protesto organizatoriai šiandien po pietų planavo dar vieną didžiulę eiseną per miestą, bet jau nuo ryto daugiausia jaunų ir kaukėtų protestuotojų grupelės buvo užėmę tris svarbias miesto gatves ir po dviejų santykinės ramybės savaičių išprovokavo naujus susirėmimus su policija.

Perspėja dėl „proporcingo“ atsako

Honkongo policija pareiškė ultimatumą vėlai pirmadienį miesto parlamento užėmusiems protestuotojams, perspėjusi, kad saugumo pajėgos netrukus pradės vaikyti juos iš pastato, naudodamos „proporcingą jėgą“.

„Netrukus policija pradės rinktis LEGCO (Įstatymų Leidžiamosios Tarybos) teritorijoje ir pradės ją valyti. Susidūrusi su kliūtimis arba pasipriešinimu policija panaudos proporcingą jėgą“, – pareiškė vienas policijos atstovas socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbtame vaizdo įraše.

Prieš tai policija bandė nustumti protestuotojus nuo pastato ašarinėmis dujomis, tačiau galop atsitraukė gilyn į pastato vidų.

Daugelis protestuotojų teigia, kad juos veikti paskatino paskirtos prokiniškos Honkongo vyriausybės užsispyrimas.

„Žinome, kad pažeidžiame įstatymus, bet neturime kito pasirinkimo“, – naujienų agentūrai AFP sakė 24 metų demonstrantas pavarde Cheung.

Šiandieninė Pekino politiką palaikančios Vyriausybės priešininkų demonstracija buvo surengta Honkongui minint perdavimo Kinijai 22-ąsias metines.

Nors Honkongą Britanija 1997 metų liepos 1 dieną sugrąžino Kinijai, miestas iki šiol valdomas atskirai, pagal principą „viena šalis, dvi sistemos“. Jo gyventojų pyktį išprovokavo ekstradicijos įstatymo projektas, pagal kurį į kitas šalis, įskaitant Kiniją, būtų lengviau išduodami įtariamieji nusikalstama veikla.

Nerimaujama, kad jais taps žmogaus teisių aktyvistai ir demokratizacijos šalininkai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi