Pasaulyje

2019.07.01 13:32

Naujų ES lyderių paieška keliasi į antradienį

BNS2019.07.01 13:32

Europos Sąjungos (ES) lyderių derybos dėl svarbiausių institucijų vadovų postų bus tęsiamos antradienį, pranešė diplomatai.

„Liekame dar nakčiai. Rytoj bus tęsiamos derybos“, – BNS sakė prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjas Nerijus Aleksiejūnas.

Praėjus daugiau kaip 16 valandų po oficialios viršūnių susitikimo pradžios Europos Sąjungos lyderiai sutelkė dėmesį į tris kandidatus svarbiems bloko postams perimti, pirmadienį pranešė pareigūnai.

Kai kuriems žurnalistams snaudžiant prie savo stalų, aukšto rango diplomatas, dalyvavęs visą naktį trukusiose derybose – dvišalėse konsultacijose ir grupių susitikimuose, taip pat ir prie pusryčių stalo – sakė, kad buvęs olandų užsienio reikalų ministras Fransas Timmermansas yra favoritas tapti nauju Europos Komisijos pirmininku.

Diplomatas kalbėjo su sąlyga, kad liks anonimas, nes lyderiai dar nesusirinko tolesnėms oficialioms deryboms, per kurias turėtų patvirtinti kandidatus.

Šis viršūnių susitikimas yra vienas ilgiausių pastaraisiais metais ir šiuo atžvilgiu net viršijo per Graikijos skolų krizę pasiektą ankstesnį rekordą.

Kaip sakė minėtas diplomatas, bulgarė Kristalina Georgijeva iš centro dešinės Europos liaudies partijos (EPP) laikoma realiausia pretendente Europos Vadovų Tarybos pirmininko poste pakeisti Donaldą Tuską.

Kiti pretendentai į svarbiausius ES postus – verslui palankūs liberalai Belgijos premjeras Charles'is Michelis arba dabartinė ES konkurencijos komisarė iš Danijos Margrethe Vestager – minimi kaip realiausi pretendentai į užsienio politikos vadovus.

Pagrindinis EPP kandidatas Manfredas Weberis, kaip atrodo, bent pusę kadencijos dirbs Europos Parlamento pirmininko poste, sakė minėtas diplomatas.

F. Timmermanso kandidatūra į Europos Komisijos pirmininkus labai suskaldė daugiausiai vietų Europos Parlamente turinčią EPP, nes ji tokiu atveju šį svarbų postą perleistų konkuruojančiam socialistų ir demokratų blokui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.