Pasaulyje

2019.07.01 11:05

Čekijos opozicija: esame liudininkai, kaip valstybė agrofertifikuojama

Dar pavasarį prasidėję protestai Čekijoje vienas po kito vadinami didžiausiais nuo komunistų valdymo pabaigos. Žmonės gatvėse renkasi nuo balandžio, kai premjeras Andrejus Babišas pakeitė teisingumo ministrą – dieną po to, kai policija prokuratūrai rekomendavo A. Babišui iškelti kaltinimus dėl neteisėtai pasisavintų dviejų milijonų eurų subsidijų iš Europos Sąjungos fondų.

A. Babišas esą slėpė, kad jam priklauso ūkis ir konferencijų centras pavadinimu „Gandro lizdas“, nes siekė gauti smulkiems verslininkams skirtą paramą. Protestuotojams neramu, kad naujoji teisingumo ministrė Marie Benešova paskirta pridengti premjerą. Ji parlamente anksčiau balsavo prieš policijos prašymą naikinti A. Babišo kaip parlamentaro neliečiamybę, kuri galiausiai buvo panaikinta du kartus ir tyrimą policija sugebėjo atlikti. Čekijos policiją rėmė ir Europos Kovos su sukčiavimu tarnybos tyrėjai.

„Du mėnesius protestuojame už nepriklausomą teisėsaugą ir prieš blogą valdžią, pasiekėme, kad visi žinotų apie premjero bėdas. Įspėjame prieš kryptį, kuria Čekiją nori pakreipti premjeras Babišas ir prezidentas Zemanas. Jie siekia pažaboti teisėsaugą, žiniasklaidą ir uzurpuoti valdžią keliems oligarchamas. Įspėjame prieš demokratijos vagystę tylomis“, – teigia Benjaminas Rollas, judėjimo „Miliijonas progų demokratijai“ pirmininko pavaduotojas.

Rapsų žiedų Čekijos laukuose daugiau nei protestuotojų Prahoje, ir tai vienas simbolių premjero A. Babišo sėkmės istorijoje. Augalai dengia šešiolika procentų šalies teritorijos, o juos augina, perdirba, gamina ir tiekia specialiai pritaikytas trąšas, pesticidus bei techniką konglomeratas „Agrofert“. Tai – A. Babišo 1993-ųjų kūrinys. Tiesa, ne nuo nulio. „Agrofert“ atidarytas kaip čekiškas padalinys Slovakijos bendrovės „Petrimex“, o ši kadaise atsirado iš valstybinės Čekoslovakijos komunistų kontroliuotos tarptautinės prekybos bendrovės.

Joje kaip komunistų partijos narys A. Babišas ir pradėjo karjerą, dirbo bendrovės atstovu Maroke. Įžengęs į politiką ir iš pradžių užėmęs finansų ministro postą A. Babišas savo konglomeratą „Agrofert“ turėjo perleisti patikėjimo teise, nes Čekijos įstatymai Vyriausybės nariams neleidžia turėti verslų tiesiogiai. Kritikai sako, kad A. Babišas ir toliau iš verslų gauna tiesioginę naudą, o ją didina politiniais veiksmais. Pavyzdžiui, A. Babišo Vyriausybė balsavo pratęsti tvarką, pagal kurią dyzelis Čekijoje privalo būti pildomas iš rapsų gautais priedais, o tai darantieji gauna mokesčių lengvatas, mat dėl rapsų priedų esą gaunamas aplinkai švaresnis dyzelis.

„Tarp premjero aplinkos įmonių yra ir bendrovė PREOL, ji yra dominuojanti riebalų rūgščių metilesterio gamintoja“, – sako Petras Havelas, žemės ūkio analitikas. „Minėta medžiaga dedama į dyzelį. Savaime suprantama, kad jiems reikia kuo daugiau rapsų gamybai plėtoti“, – priduria jis.

Ar Čekijos premjeras su politika nepainioja verslo interesų aiškinasi Europos Komisijos tyrėjai. Žurnalistai birželį paskelbė apie nutekintą išvadų projektą, kuriame rašoma, kad A. Babišas Europos Sąjungai turėtų grąžinti neteisingai sumokėtų subsidijų už 17,5 mln. eurų. Skaičiuojant čekiškomis kronomis, tai beveik pusė milijardo. Žinią A. Babišas pavadino išpuoliu prieš Čekiją.

„Tariamai dėl mano interesų konflikto ir dėl mano buvusios bendrovės Čekijos Respublikos prašoma gražinti kažkiek pinigų. Noriu aiškiai pabrėžti, kad visa tai netiesa. Ir noriu paprašyti žiniasklaidos nekalbėti apie visa tai ir to nekartoti. Turiu priminti, kad per 15 narystės Europos Sąjungoje metų Čekija turėjo grąžinti 35 mlrd. kronų dėl korupcijos, o dar beveik 18 mlrd. kronų sulaikyta. Ar apie tai iš žiniasklaidos girdėjote?“, – piktinosi čekų Vyriausybės vadovas.

Žiniasklaidos leidinių turi ir pats A. Babišo konglomeratas „Agrofert“. Tai ir bendrovė MAFRA, leidžianti du stambius dienraščius, ir televizija „Očko“, ir populiari radijo stotis „Radio Impuls“.

Kritikai sako, kad sava žiniasklaida A. Babišo partijai pavadinimu ANO („Nepatenkintų piliečių akcija“), nepaisant skandalų, padėjo likti populiariausia Čekijos partija su maždaug 30 procentų parama. Kovą su korupcija ir esą nusistovėjusia politine sistema pabrėžianti ANO buvo pirma rinkimuose į Europos parlamentą, surinkusi penktadalį balsų.

Bet kartu tai – partija, sukėlusi bene didžiausią pasipiktinimą per demokratinės Čekijos istoriją. Toks čekiškas paradoskas – dalis pasaulinio proceso, apnuoginančio prastą valdymo kokybę ne vienoje demokratijoje. Ją tirti užsimojęs buvusio NATO generalinio sekretoriaus Anderso Fogho Rasmusseno įkurtas centras DALIA ištyrė beveik 180 tūkst. respondentų pusšimtyje pasaulio šalių. Kiekvienoje iš jų (įskaitant komunistinę Kiniją ar islamišką Iraną) dauguma mano, kad turėti demokratiją valstybėje svarbu. Bet jei tokiose demokratijose kaip Šveicarija, Šiaurės šalys, Vokietija ar Indija dauguma respondentų jaučiasi gyveną demokratijoje, tai Jungtinėse Valstijose, Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje ir visose tirtose demokratinėse Rytų Europos šalyse dauguma nemano, kad gyvena demokratijoje.

Plačiau – reportaže nuo 36.49 min.

Savaitė. Socialdemokratų darbo partijai spyriojantis, netyla kalbos apie mažumos Vyriausybę