Pasaulyje

2019.07.01 10:05

Tarp estų ir latvių – akcizų kova, Lietuva sako nesivelsianti

Estijoje nuo šiandien akcizas alkoholiniams gėrimams sumažės ketvirtadaliu. Taip Talinas tikisi sumažinti estų pirkėjų srautus į Latviją bei mažesnėmis kainomis privilioti kaimynų iš Šiaurės – suomių. Į tai reaguodama Ryga planuoja atsakomąjį smūgį – stipriajam alkoholiui akcizą sumažinti 15 procentų. Finansų ministras Vilius Šapoka tikina, kad Lietuva į kaimynų akcizų karus nesivels.

Vos kirtus sieną Latvijos Valkos miesto prekeiviai vilioja kaimynus estus. Pasak Estijos Vyriausybės, daugiau nei trečdalis gyventojų pernai alkoholio atsargas pildėsi Latvijoje. 

Siekdamas sureguliuoti pasienio prekybą valdančiųjų siūlymu Estijos parlamentas nusprendė sumažinti akcizą alkoholiui ketvirtadaliu. Tai, pasak šalies finansų ministro, pritrauktų alkoholio pirkėjų ar turistų iš Suomijos.

„Su mažesnio alkoholio akcizo mokesčio problema susiduriame ir šiaurės, ir pietų pasieniuose. Mūsų žingsnis sumažinti alkoholio akcizą padidins pajamas ir ties šiaurine siena. Atsižvelgėme ir į tai, kad su Latvija pasienio prekyba visiškai nedings“, – sako Martinas Helme, Estijos finansų ministras.

Bet Latvijos premjeras Arturas Krišjanis Karinš interviu visuomeniniam transliuotojui sakė, kad kaimynai taip neturėtų elgtis, staigus mokesčių sumažinimas Estijos pusėje Latvijos biudžete atvers skylę.

Vėliau K. Karinš patikino, kad dėl alkoholio pardavimų negalima lenktyniauti, reikėtų derėtis, o vienašališki Talino žingsniai pažeiidžia dvišalius susitarimus. Juolab, kad Latvija palaipsniui didina akcizus alkoholiui, siekdama suvienodinti juos su Estijos, – paskutinį kartą tai darė kovo mėnesį.

„Reikia susėsti ir nuspręsti, ko mes norime. Ar regione norime mažo, vidutinio ar aukšto akcizo. Manau visi norime tokio paties mokesčio, kad nereikėtų varžytis, kas taps pigiausio alkoholio šalimi“, – sako K. Karinš.

Plačiau – Aurimo Piečiukaičio reportaže no 4.40 min.

Žinios. Estija mažina akcizą alkoholiui: tikisi atkalbėti piliečius nuo vykimo į kaimyninę Latviją