Pasaulyje

2019.06.30 12:02

Į Italijos uostą įsiveržusiai „Sea-Watch“ kapitonei gresia kalėjimas

atnaujinta 13.32
BNS 2019.06.30 12:02

Laivo „Sea Watch 3“ kapitonei Carolai Rackete gresia įkalinimas, kai ji be leidimo įplaukė į Lampedūzos salos uostą su išgelbėtais migrantais po ilgai trukusio įtempto ginčo su vietos valdžia, šeštadienį pranešė aktyvistai.

Migrantus gelbėjančios organizacijos „Sea Watch“ atstovas Rubenas Neugebaueris sakė, kad 31 metų vokietė kapitonė buvo suimta po to, kai vėlų penktadienio vakarą be leidimo įplaukė į uostą.

Italijos kraštutinių dešiniųjų vidaus reikalų ministro Matteo Salvini „tikra rakštimi“ pavadinta C. Rackete buvo suimta po to, kai „Sea Watch 3“ nustūmė jį blokuoti mėginusį policijos laivą ir įsiveržė į uostą. Už tokį nusikaltimą gresia įkalinimas nuo trejų iki dešimties metų.

Kapitonė buvo išvesta iš laivo, o M. Salvini jos veiksmus pavadino „nusikalstamu aktu, karo aktu“ ir pareikalavo, kad ji būtų įkalinta.

„Humanitarinės priežastys negali pateisinti nepriimtinų smurto aktų jūroje prieš vilkinčius uniformą“, – Italijos žiniasklaidai cituoja regiono prokurorą Luigi Patronaggio.

C. Rackete per 48 valandas stos prieš valstybės prokurorą, žurnalistams sakė jos advokatas Leonardo Marino.

Italijos spauda skelbia, kad kapitonė atsiprašė, kad sukėlė pavojų policijos kateriui ir jame buvusiems žmonėms. Jos laive buvusiems 40 migrantų buvo leista išlipti; jie buvo nugabenti į užsieniečių priėmimo centrą.

Vėliau Italijos pakrančių apsauga sulaikė „Sea Watch 3“.

„Mes stojome priešais, kad neleistume laivui įplaukti į uostą. Jeigu būtume likę ten, jis būtų sunaikinęs mūsų katerį“, – socialiniame tinkle paskelbtame vaizdo įraše sakė vienas policijos pareigūnas.

Vietos gyventojai ir aktyvistai susirinko prieplaukoje, kad stebėtų „Sea Watch 3“ įplaukimą. Kai kurie jų palaikė kapitonę ir jai plojo, o kiti rėkė „Uždėkit jai antrankius“, „Gėda“ ir „Varyk iš čia!“

Didžiuojasi kapitone

Buvęs Italijos uostų ministras Graziano Delrio pareiškė besidžiaugiąs, kad „žmonių kančios pasibaigė“.

Savo ruožtu Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas paragino „kuo greičiau paaiškinti“, kokie kaltinimai yra pateikti C. Rackete, ir pridūrė: „Gelbėti gyvybes yra humanitarinė pareiga. Gelbėjimai jūroje negali būti uždrausti įstatymu“.

Jam pritaria ir kolega iš Liuksemburgo Jeanas Asselbornas. Tuo metu Prancūzijos užsienio reikalų ministras Christophe`as Castaneras pareiškė, kad Italijos sprendimas uždaryti savo uostus išgelbėtiems jūroje prieštarauja tarptautinei jūrų teisei.

C. Rackete yra tapusi kairiųjų didvyre Italijoje, besipriešinančia M. Salvini įvestai „uždarų uostų“ politikai. Nevyriausybinės organizacijos „Sea Watch“ vadovas Johannesas Bayeris pareiškė „besididžiuojąs savo kapitone“.

„Ji pasielgė visiškai teisingai. Ji laikėsi jūrų teisės ir atgabeno žmones į saugią vietą“, – tviteryje parašė jis.

Tačiau kraštutinių dešiniųjų Lygos partijai vadovaujantis M. Salvini pasveikino C. Rackete areštą.

„Misija baigta, – tviteryje parašė jis. – Įstatymus pažeidžianti kapitonė suimta. Piratų laivas sulaikytas, maksimali bauda užsienio nevyriausybinei organizacijai.“

Italijos ministras pirmininkas Giuseppe Conte Japonijoje vykusio G20 viršūnių susitikimo metu pareiškė: „Nenoriu imtis teisėjo vaidmens... Bet egzistuoja įstatymai. Patinka mums tai ar ne“.

Sicilijos prokurorai pradėjo tyrimą dėl C. Rackete veiksmų ir ją įtaria pagalba nelegaliai imigracijai. Savo ruožtu „Sea Watch“ tviteryje parašė: „Nuo tada, kai paskelbėme nepaprastąją padėtį, praėjo beveik 60 valandų. Niekas neklausė“.

Italijai draudžiant įplaukti į savo uostus, „Sea Watch 3“ buvo įstrigęs Viduržemio jūroje svilinant didžiuliam karščiui. Šis laivas 17 dienų anksčiau prie Libijos krantų išgelbėjo 53 migrantus.

Sumokėti kainą

Per pastarųjų 16 dienų į Italiją atvyko beveik 500 migrantų, rodo šalies Vidaus reikalų ministerijos duomenys. Tuo tarpu migrantus gelbėjančios Ispanijos labdaros organizacijos „Proactiva Open Arms“ įkūrėjas sako taip pat esantis pasirengęs rizikuoti atsidurti kalėjime, kad išgelbėtų gyvybių Viduržemio jūroje.

„Jeigu man teks sumokėti kainą praleidžiant laiko kalėjime ar sumokant baudą, kad išgelbėčiau žmonių gyvybių, tuomet tai darysiu“, – agentūrai AFP telefonu sakė Oscaras Campsas.

„Proactiva Open Arms“ laivas ketvirtadienį išlaukė link Libijos krantų. Dėl to organizacijai Ispanijoje gresia iki 900 tūkst. eurų bauda, sakė jos įkūrėjas.