Pasaulyje

2019.06.29 14:22

Turkijos prezidentas įsitikinęs, kad išvengs JAV sankcijų dėl rusiškų raketų

BNS2019.06.29 14:22

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas šeštadienį pareiškė gavęs JAV prezidento Donaldo Trumpo patikinimą, kad prieš Ankarą nebus imamasi sankcijų dėl prieštaringai vertinamo susitarimo pirkti rusiškų oro erdvės gynybos sistemų S-400.

„Iš jo išgirdome, kad nieko panašaus nebus," – sakė Turkijos prezidentas per spaudos konferenciją Japonijos mieste Osakoje po Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimo kuluaruose įvykusio pokalbio su JAV vadovu.  

R. T. Erdoganas tvirtino, kad Turkija ir JAV yra „strateginės partnerės“, tačiau pabrėžė, jog „niekas neturi galios kištis į Turkijos suverenitetą“.

Nepaisydamas Vašingtono nuogąstavimų ir grasinimų dėl rusiškų raketų sistemų įsigijimo, R. T. Erdoganas pakartojo, kad tai jau „įvykęs sandoris“. Anot jo, pirmosios sistemos S-400 turėtų būti pristatytos pirmoje liepos pusėje.

R. T. Erdogano teigimu, Turkija anksčiau derėjosi su buvusio JAV prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) administracija dėl panašių „Patriot“ sistemų, tačiau Kongresas neleido šiam sandoriui judėti pirmyn. 

JAV davė Turkijai laiko iki liepos 31-osios atsisakyti pirkti sistemas S-400 ir pagrasino priešingu atveju taikyti sankcijas bei sustabdyti Ankaros dalyvavimą amerikiečių naikintuvų F-35 programoje.

Turkija planuoja įsigyti 116 naikintuvų F-35 ir turi pelningų kontraktų gaminti šių lėktuvų dalis. R. T. Erdoganas šeštadienį sakė, kad Turkija iki šiol į gamybą investavo 1,4 mlrd. JAV dolerių (1,2 mlrd. eurų). 

Ankaros santykiai su Vašingtonu pablogėjo dėl įvairių klausimų, įskaitant kontraktą pirkti S-400 ir JAV paramą Sirijos kurdų pajėgoms, kurias Turkija laiko teroristais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt