Pasaulyje

2019.06.28 17:56

Tyrimas: Arabų šalyse religingumas pastebimai mažėja

LRT.lt2019.06.28 17:56

„BBC Arabic“ atliktos visuomenės nuostatų apklausos duomenimis, per pastaruosius penkerius metus sumažėjo Arabų šalių gyventojų religingumas. Ypač smarkiai tikinčiųjų sumažėjo Šiaurės Afrikoje, praneša portalas „Middle East Eye“.

11 arabiškai kalbančių šalių tyrimas atskleidė, kad nuo 2013 m. Maroke, Tunise, Libijoje ir Alžyre ženkliai padaugėjo gyventojų, laikančių save nereligingais. Dauguma iš jų jaunesni nei 30-ies metų.

Tunise 31 proc. visų amžiaus grupių gyventojų save laiko nereligingais. Maždaug pusė, t.y. 45 proc. iš jų patenka į 18–29 metų amžiaus grupę ir tai yra didžiausias skaičius visame tyrinėtame regione. 2013 m. nereligingais save laikė vos 16 proc. Tuniso gyventojų.

Nuo 2011 m. konfliktų kamuojamoje Libijoje taip pat sumažėjo religingų asmenų. Nuo 2014 m. 11 proc. nereligingais save laikančių asmenų padvigubėjo iki 25 proc. Iš jų 36 proc. yra 18–29-erių metų amžiaus.

Iš kitų tyrime dalyvavusių šalių – Libano, Egipto, Jemeno, Sudano, Jordanijos, Irako ir Palestinos teritorijų – nuo 2013 m. didėjantis religingų asmenų skaičius pastebimas tik Jemene.

2018 m. spalį – 2019 m. balandį kartu su mokslinių tyrimų projektu „Arab Barometer“ atlikta 25 tūkst. Arabų šalių gyventojų apklausa atskleidė platų požiūrio į seksualumo, lyties ir politikos problemas spektrą.

Homoseksualumą, kuris Arabų šalyse vis dar laikomas tabu, priimtinai vertina kiek daugiau nei ketvirtadalis, t.y. 26 proc. Alžyro gyventojų, vos 7 proc. Tuniso gyventojų, 6 proc. libaniečių, 17 proc. Sudano piliečių ir 21 proc. marokiečių.

Mažėjantis gyventojų religingumas siejamas su pasitikėjimo religiniais lyderiais sumažėjimu. Didžiausias jis pastebėtas Irake, kur pasitikėjimas religiniais lyderiais nuo 2013–2013 m. iš 42 proc. sumažėjo iki 12 proc.

Sudane, kur neseniai buvo nuverstas ilgametis šalies prezidentas Omaras al-Bashiras, pastebimas didelis pasitikėjimo sumažėjimas. Jei 2012–2013 m. Sudano 49 proc. gyventojų pasikliovė savo lyderiais, dabar šis skaičius nukrito iki 24 proc. Panaši tendencija pastebima ir Palestinos teritorijose, kur pasitikėjimas religiniais lyderiais nuo 48 proc. sumažėjo iki 22 proc.

Jemenas yra vienintelė šalis, kurioje pasitikėjimas religiniais lyderiais nuo 36 proc. išaugo iki 38 proc., rašo „Middle East Eye“.

Daugelis gyventojų trokšta emigruoti

Viduriniuosius Rytus ir Šiaurės Afriką jau ilgą laiką kankina bedarbystė, ypač jaunų žmonių, kurie vis dažniau ima jausti, kad jų perspektyvos gimtinėje yra ribotos. Veikiausiai dėl šios priežasties vis daugiau gyventojų nori emigruoti į kitas šalis.

Apklausos duomenimis, emigruoti iš Arabų šalių visų amžiaus grupių asmenų skaičius nuo 25 proc. pakilo iki 33 proc. Tėvynę palikti nori daugiau nei pusė, t.y. 52 proc. 18-29-erių metų jaunimo.

Tačiau priešingai nei ankstesniais metais, sienas stiprinanti ir antiimigracines nuotaikas sėjanti Europa tapo nebe tokia patrauklia kryptimi emigrantams.

Arabų šalių gyventojus kamuoja depresija, bedarbystė, stresas ir neužtikrintumas dėl ateities.

Maždaug vienas iš trijų regiono gyventojų jaučiasi prislėgti, apie trečdalis patiria stresą. Daugiausiai depresiją ir stresą jaučiančių gyventojų pastebima Tunise (atitinkamai 40 proc. ir 52 proc.) ir Irake (atitinkamai 43 proc. ir 49 proc.).

Seksualinis ir fizinis priekabiavimas – dar viena tyrime nagrinėta problema. Daugiausiai seksualinio priekabiavimo pažeidimų pastebima Egipte – pranešama, jog net 45 proc. gyventojų yra patyrę žodinį seksualinį priekabiavimą. 42 proc. egiptiečių moterų pažymėjo patyrusios ir fizinį priekabiavimą.

Irakas – vienintelė šalis, kurioje fizinę seksualinę prievartą vyrai (20 proc.) patiria dažniau nei moterys (17 proc.).