Naujienų srautas

Pasaulyje2019.06.28 12:29

Osakoje – šalta May ir Putino akistata

atnaujinta 15.15
ELTA, LRT.lt, BNS 2019.06.28 12:29

Praėjusių metų išpuolio nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“ Solsberyje vykdytojai turi stoti prieš teismą, dar prieš susitikimą su Vladimiru Putinu sakė britų premjerė Theresa May. Jungtinės Karalystės ir Rusijos priešprieša šiuo bei kitais klausimais ryškiai atsispindėjo ir šiam susitikimui įvykus, vos Th. May ir V. Putinas paspaudė vienas kitam rankas.

Britų premjerė, netrukus šį postą paliksianti, į V. Putiną beveik nepažiūrėjo. Įtampos neištirpdė, veikiau priešingai, ir abiejų šalių vadovų pastarieji interviu žiniasklaidai prieš susitikimą.

Tai buvo pirmasis Th. May ir V. Putino susitikimas akis į akį per pastaruosius trejus metus. Pastarąjį kartą jie buvo susitikę derybų 2016 metų rugsėjį Kinijoje, taip pat G-20 viršūnių susitikimo kuluaruose.

„Ji pasakė prezidentui, kad mūsų dvišaliai santykiai negalės būti normalizuoti, jei Rusija nenutrauks neatsakingų ir destabilizuojančių veiksmų, keliančių grėsmę Jungtinei Karalystei ir jos sąjungininkėms, įskaitant priešiškas intervencijas kitose šalyse, dezinformavimą ir kibernetines atakas“, – sakė Vyriausybės atstovas spaudai.     

Theresos May ir Vladimiro Putino susitikimas G20 forume Osakoje

Th. May taip pat sakė V. Putinui, jog Londonas turi „nenuginčijamų įrodymų, kad Rusija atsakinga už buvusio dvigubo rusų šnipo Sergejaus Skripalio ir jo dukros apnuodijimą Anglijoje.   

Britanijos ir Rusijos santykiai smarkiai pašlijo po to, kai pernai kovą Anglijos pietiniame Solsberio mieste buvęs rusų dvigubas agentas S. Skripalis ir jo duktė buvo apnuodyti Sovietų Sąjungoje pagaminta itin toksiška nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“.

Atsakomybę už šį išpuolį Londonas priskyrė Rusijos specialiosioms tarnyboms. Maskva tokius kaltinimus kategoriškai neigia.

Dėl šio tarptautinį pasipiktinimą sukėlusio incidento Britanija ir jos sąjungininkės Vakaruose išsiuntė iki šiol didžiausią skaičių rusų diplomatų, o Maskva atsakė analogiškomis priemonėmis.

„Ministrė pirmininkė pabrėžė, kad esame atviri kitokiems santykiams, tačiau pirmiausia Rusijos vyriausybė turi pasukti kitu keliu“, – sakė britų vyriausybės atstovas spaudai.  

Prieš Th. May ir V. Putino susitikimą Londonas leido aiškiai suprasti, kad šios derybos nereiškia, jog santykiai tarp šalių atšilo, nors Rusijos vadovas nekart ragino „atversti naują dvišalių santykių istorijos puslapį“.

„Rusija neišduoda savo piliečių, tačiau Europos arešto orderiai reiškia, kad, vos šiems dviem asmenims iškėlus koją iš Rusijos, mes imsimės visų priemonių, kad jie stotų prieš teismą. Rusija turi suprasti, ką ji daro ir tai sustabdyti. Taip pat nutraukti kitus destabilizuojančius veiksmus visame pasaulyje, pavyzdžiui, dezinformacijos platinimą ir kibernetines atakas“, – BBC sakė Th. May.

Tuo tarpu V. Putinas, anksčiau jau vadinęs S. Skripalį padugne ir išdaviku, tikino, neva S. Skripalio ir jo dukros Julijos apnuodijimo istorija neverta „nė penkių kapeikų“.

„Visas šitas šnipų ir kontršnipų reikalas neprilygsta rimtiems tarpvalstybiniams santykiams. Šis šnipų reikalas, jis nevertas nė penkių kapeikų. Arba penkių svarų. Tuo metu tarpvalstybinių santykių klausimai – ten viskas matuojama milijardais ir milijonų žmonių likimais. Argi galima tai lyginti?“ – ketvirtadienį interviu „Financial Times“ teigė Rusijos lyderis.

„Išdavystė yra baisiausias nusikaltimas, o išdavikai turi būti nubausti. Nesakau, kad Solsberio incidentas yra tinkamas būdas, visai ne. Bet išdavikai turi būti nubausti“, – pareiškė V. Putinas.

T. May Rusijos prezidentui V. Putinui pareiškė, kad normalūs dvišaliai santykiai nebus atkurti, kol Maskva nenutrauks savo „neatsakingų ir destabilizuojančių veiksmų“, pranešė vyriausybės atstovas spaudai.      

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi