Pasaulyje

2019.06.27 21:25
N-18

Po pasaulį šokiravusios tėčio ir mažametės dukros tragedijos JAV pasienyje – arši kritika Trumpo politikai

tragedijos nuotrauka apskriejo pasaulio žiniasklaidą
Vykintas Pugačiauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.27 21:25

Jungtinėse Valstijose ginčus dėl imigracijos dar paaštrino širdį verianti pasienio upėje nuskendusių tėvo ir dukrelės nuotrauka. Prieš tai JAV šiurpino sąlygos, kuriomis laikomi sieną kirtę vaikai.

Opoziciniai demokratai kaltina Donaldo Trumpo administraciją, nes salvadoriečiai pasiekti Ameriką plaukte nusprendė, nusivylę naująja prieglobsčio tvarka.

Bet prezidentas kaltina demokratus - esą jie nepriima įstatymų, kurie išvis atgrasytų tokius imigrantus. Perspėjame, kad kai kurie vaizdai gali šokiruoti.

Mėlynakę lėlę ir purpurinę beždžionėlę - du brangiausius žaislus dvejų metukų Valerija paliko namie, pas močiutę, Salvadoro sostinės priemiestyje, kai tėvai išsivežė ją amerikietiškosios svajonės link. Ji siūlė vargą vargti namie, sakė jaučianti negera, bet jauni tėvai nė už ką nesutiko palikti jai mažylės, kaimynų vadintos garbane.

„Sunku, šokiruoja tos nuotraukos, kaip jis ją saugojo, kiek galėjo. Bet tuo pat metu, nežinau, jaučiu ir švelnumą. Tiek daug jausmų - nes matote, jis jos taip ir nebepaleido. Matote, kaip ją saugojo“, – žurnalistams kalbėjo žuvusių mama ir senelė.

Oskaras Ramiresas nuplukdė dukrą į Ameriką ir grįžo žmonos. Bet mažylė išsigandusi šoko paskui tėtį. Jis ją pasiekė, bet nebesugebėjo išplaukti. Viskas - žmonos ir mamos akyse.

Rio Grandė šioje vietoje vos kelių metrų pločio, bet po vandeniu – daug srovių.

„Apsikabinę iki mirties, ir po jos“, – taip pavadinta nuotrauka pirmuosiuose pasaulio puslapiuose, nuo „New York Times“ iki oficialaus Vatikano laikraščio, skelbiančio apie Popiežiaus begalinį sielvartą.

„Jos mažytė galvelė įsukta į jo marškinius, jos ranka apsivijusi jo kaklą. Prezidente Trumpai, noriu, kad pažiūrėtumėte į šią nuotrauką. Tai ne narkotikų prekeiviai. Ne valkatos. Ne nusikaltėliai. Tai žmonės, tiesiog bėgantys nuo baisios padėties gimtojoje šalyje, ieškantys geresnio gyvenimo“, – JAV Senate kalbėjo demokratų mažumos vadovas Chuck Schumeris.

Ameriką, kurioje norėjo susitaupyti namui, 25-erių Oskaras Ramiresas ir 21-erių jo žmona Tania nusprendė pasiekti plaukte, kai, po dviejų mėnesių Meksikoje pasiekę sienos perėją, sužinojo, kad teks daug dienų laukti galimybės įteikti prieglobsčio prašymą. D. Trumpo administracija apribojo, kiek prieglobsčio prašymų punktai priima per dieną.

Bet prezidentas nori dar griežtinti tvarką, kad migrantai nė neieškotų prieglobsčio. Bet pats to negali, o keisti įstatymus opoziciniai demokratai Kongrese atsisako.

„Jie turi pakeisti įstatymus, ir tuomet tas tėvas, ko gero, puikus žmogus su savo dukrele - tokie dalykai nebevyktų. Jei įstatymai būtų tinkami, o demokratai neleidžia tokių turėti, tie žmonės nebeatvyktų. Jie nebebandytų“, – pasisakė JAV vadovas D. Trumpas.

Bet dabar migrantų srautas didžiausias per 13 metų. Šiemet sulaikoma pusantro karto daugiau negu pernai. Genami nevilties ir vilties, jie skuba, kol dar gali patekti.

Neviltis dar išaugo, kai nuo metų pradžios D. Trumpo administracija pakeitė tvarką: prieglobsčio prašytojų nebeįleidžia, teismo sprendimų, paprastai neigiamų, verčia laukti Meksikoje.

Vis daugiau renkasi verčiau jau mokėti tūkstančius gabentojams per sieną negu mėnesius ar net metus laukti pasienyje, kur siaučia nusikaltėliai.

Dėl politikos įstrigo mėginimas skirti puspenkto milijardo dolerių gerinti sąlygas pasienio stovyklose. Demokratų dauguma žemuosiuose parlamento rūmuose iškėlė daugiau reikalavimų negu respublikonų dauguma Senate.

Plačiau – reportaže

Panorama. Neatmetama, kad koalicijos sutartis gali būti pasirašoma ir be socialdemokratų darbo partijos