Pasaulyje

2019.06.27 07:29

Čekijos premjeras Andrejus Babišas laimėjo balsavimą dėl pasitikėjimo

atnaujinta 9.15 val.
LRT RADIJAS, LRT.lt2019.06.27 07:29

Čekijos Vyriausybė parlamente atlaikė balsavimą dėl nepasitikėjimo. Per daugiau nei 19 valandų trukusias diskusijas, opozicijai nepavyko įtikinti daugumos parlamentarų stoti jos pusėn.

Balsavimas surengtas paryčiais, o iš 170 parlamentarų prieš premjerą Andrejų Babišą balsavo 85 deputatai, nors opozicijai reikėjo daugiau nei šimto balsų. 30 parlamento narių nebalsavo arba balsavime nedalyvavo.

Nepasitikėjimo procedūra inicijuota dėl A. Babišui mestų įtarimų, jog jo įmonė apgaulės būdu galėjo gauti 2 milijonus eurų europinių subsidijų.

A. Babišo vadovaujama ANO partija mažumos koaliciją yra sudariusi su socialdemokratais, juos taip pat neformaliai remia komunistai. Čekijoje jau kurį laiką tęsiasi antivyriausybiniai protestai, o premjeras opozicijos siekius jį nušalinti nuo valdžios vadina bandymu destabilizuoti šalį. 

Slovakijoje gimęs 64 metų A. Babišas, kuris praturtėjo įkūręs didžiulį prekybos konglomeratą „Agrofert“, kritikuojamas dėl neaiškių verslo reikalų.

Policija jį kaltina sukčiavimu teikiant paraiškas Europos Sąjungos išmokoms gauti. 2007 metais jis nuo „Agrofert“ atskyrė į pietus nuo Prahos esantį „Gandralizdžio“ (Čapi Hnizdo) ūkį, kad gautų iš ES 2 mln. eurų subsidiją, o vėliau jį vėl susigrąžino.

ES aiškinasi, ar politikas tuo pačiu metu gaudavo pajamų ir kaip verslininkas. ES preliminarios ataskaitos išvadose sakoma, kad subsidijų skyrimas sukėlė interesų konfliktą, nes A. Babišas oficialiai tebekontroliuoja savo verslą.

Be to, įtariama, kad A. Babišas 9-ame dešimtmetyje, kai tuometinė Čekoslovakija dar buvo už Geležinės uždangos, buvo slapta užverbuotas kaip komunistų režimo policijos agentas.

A. Babišas įnirtingai neigia visus kaltinimus ir tvirtina, kad ES audito išvadose buvo „klaidų“. Kitus įtarimus jis vadina šmeižto kampanija.

„Šis balsavimas ne tiek dėl vyriausybės, kiek dėl manęs, – trečiadienį prasidedant sesijai deputatams pasakė A. Babišas. – Iš tikrųjų nesuprantu. Tai bandymas destabilizuoti mūsų šalį, tai prieštarauja mūsų piliečių interesams.“

„Aš esu visų Čekijos piliečių premjeras, kovoju už jų interesus... Nežinau, kas gali mane kuo nors kaltinti“, – sakė jis ir išreiškė viltį, kad vyriausybė užbaigs savo ketverių metų mandatą.

Nuo balandžio, kai A. Babišas teisingumo ministre paskyrė sąjungininkę Marie Benešovą, protestuotojai rengia masines demonstracijas, reikalaudami A. Babišo ir ministrės atsistatydinimo.

Protestų organizatoriai sako, jog M. Benešova buvo paskirta, kad apgintų A. Babišą nuo kaltinimų.

Stiprėjant protestų judėjimui, birželio pradžioje per demonstraciją Prahos centrinėje Šv. Vaclovo aikštėje buvo susirinkę apie 100 tūkst. žmonių. Praėjusį sekmadienį Prahoje protestavo daugiau kaip 250 tūkst. žmonių – pasak organizatorių ir žiniasklaidos, šis mitingas buvo didžiausias šalyje nuo komunistinio režimo žlugimo 1989 metais.

Nepaisant triukšmo ir protestų, ANO, daugelio kritikų vadinama vieno žmogaus partija, tebėra stabiliai palaikoma apie 30 proc. rinkėjų, rodo apklausos. Gegužę partija laimėjo Europos Parlamento rinkimus.