Pasaulyje

2019.06.26 12:14

Rouhani: Iranas „niekada nesieks karo“ su JAV

BNS2019.06.26 12:14

Irano prezidentas Hassanas Rouhani pareiškė, kad jo šalis „niekada nesieks karo“ su Jungtinėmis Valstijomis, trečiadienį informavo iraniečių valstybinė žiniasklaida, smarkiai paaštrėjus įtampai tarp abiejų šalių.

„Iranas nesuinteresuotas kelti įtampos regione ir niekada nesieks karo su jokia šalimi, įskaitant JAV“, – prezidento žodžius cituoja valstybinė naujienų agentūra IRNA.

Tokį pareiškimą H. Rouhani padarė telefonu kalbėdamas su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu, Teheranui ir Vašingtonui įsivėlus į intensyvėjantį žodžių karą po to, kai Iranas praėjusią savaitę numušė JAV bepilotį lėktuvą.

„Mes visada puoselėjome taiką ir stabilumą regione, todėl dėsime atitinkamas pastangas“, – E. Macronui sakė iraniečių prezidentas.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas neseniai pareiškė paskutinę minutę atšaukęs įsakymą suduoti atsakomąjį smūgį Irano taikiniams. Jis taip pat paneigė Teherano pareiškimą, kad bepilotis orlaivis buvo įskridęs į Irano oro erdvę.

Šį savaitę įtampa dar padidėjo, D. Trumpui paskelbus sankcijas Irano aukščiausiajam lyderiui ajatolai Ali Khamenei ir kitiems aukšto rango pareigūnams.

Šios baudžiamosios priemonės Teheranui yra vienos iš daugelio, kurias Vašingtonas įvedė D. Trumpui pasitraukus iš itin svarbaus tarptautinio susitarimo dėl Irano branduolinės programos.

H. Rouhani trečiadienį atsakomybę už įtemptą padėtį regione priskyrė Jungtinėms Valstijoms. Pasak iraniečių prezidento, jei Vašingtonas būtų laikęsis minėto susitarimo, „būtume pastebėję teigiamų pokyčių regione“.

Gegužės mėnesį Teheranas paskelbė, kad laikinai nesilaikys dviejų įsipareigojimų pagal 2015 metais sudarytą vadinamąjį Bendrąjį išsamių veiksmų planą (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA). Iraniečių Vyriausybė suteikė likusioms signatarėms du mėnesius, kad šios padėtų Iranui apeiti JAV sankcijas ir leistų šiitiškai respublikai prekiauti savo nafta.

Antradienį Teherano aukščiausio rango saugumo pareigūnas pareiškė, kad Iranas nuo liepos 7 dienos nebevykdys daugiau įsipareigojimų, prisiimtų pagal JCPOA.